L. DiCaprio: „Sapnuoju aš tikrai retai, tačiau tai ir paskatino labiau pažinti šį pasaulį“

Amžinas Oskarų nominantas, lokio užkalbėtojas ir vienas geresnių Martino Scorseses draugas Leonardo Dicaprio kino industrijoje gali didžiuotis daugybe įsimintinų vaidmenų. Nuo paauglystės itin vertinamas aktorius prisipažįsta mėgstantis vaidmenis, kurie šiam asocijuojasi su žodžiu iššūkis, o šį savaitgalį sugrįžta su dar vienu įsimintinu personažu filme „Hju Glaso legenda“ (angl. „The Revenant“). Jau vasario mėnesį bus aišku, ar aktorius pelnys savo pirmąjį Oskarą, tačiau dėl vieno punkto klausimų nekyla – šios savaitės žvaigždė – Leonardo DiCaprio.

Talentas nuo mažumies ir Lenny Williams

Leonardo Wilhelmas DiCaprio gimė 1974-ais metais ir buvo vienintelis Irmelinos ir George’o vaikas. Jaunuolio tėvai išsiskyrė šiam švenčiant dar kūdikystės dienas, o pats vaikas daugiausiai buvo išaugintas Vokietijoje gimusios motinos. Ir visgi, nepaisant ankstyvo išsiskyrimo, Leonardo DiCaprio iki šiol palaiko glaudžius santykius su savo tėvu, kuris užsiima komiksų paišyba ir distribucija.

Raginamas savo tėvų, jaunasis aktorius jau vaikystėje stengėsi pažinti savo meninę pusę ir šiomis dienomis pripažįsta pajutęs potraukį vaidybai dar tada: „Man labai patiko imituoti kitus žmones. Negalėjau praleisti galimybės demonstruoti tėvams savo sugalvotus pokštus bei stengiausi kurti jiems skirtingus personažus. Atvirai pasakius, man patikdavo atlikti savo mažus namų darbus ir juos pristatyti žmonėms“, – portalui „Back Stage“ pasakojo aktorius.

Jau nuo pat vaikystės aktoriaus mamai itin didelį įspūdį paliko L. DiCaprio vaidybiniai sugebėjimai. Irmelinai susipažinus su talentų agentu bei pasirašius su juo sutartį, vaikis jau netrukus pasirodė televizijos ekranuose. Televizijoje Leonardo debiutavo penkerių metų, tačiau jau netrukus iš laidos buvo išmestas dėl to, jog kitiems jaunuoliams pasirodė perdaug pavojingu. Tuo pačiu metu L. DiCaprio mokėsi Johno Marshallo aukštojoje mokykloje, tačiau vėliau ir pats suprato, kad mokslai nėra jam skirti ir nutraukė savo studijas akademijoje.

Holivude L. DiCaprio buvo pripažintas tik šiam tapus paaugliu. Ir visgi, nepavykus susirasti normalaus agento, tuo metu tarp Holivudo agentų paplito juokelis, raginantis aktoriui pasikeisti vardą. Pasak gandų, L. DiCaprio buvo siūloma persivadinti į Lenny Williams, o tai labiau atskleistų jo norą tapti paslaptingesniu scenai. Aktoriui atsisakius, jau nuo 1990-ųjų Leonardo pagaliau pradėjo tapti ganėtinai dažnu veidu televizinėje veikloje.

Jaunajam Leonardo DiCaprio sulaukus 14-os, aktorius pasirašė bendradarbiavimo sutartį su viena agentūrų, kurie šiam ir pasiūlė suvaidinti televizinėje reklamoje. Vieni pirmųjų aktoriaus pasirodymų televizijoje buvo kviestinio svečio vaidmenyse serialuose „Naujoji Lesė“ (angl. „The New Lassie“) ir „Rozana“ (angl. „Roseanne“). Vaidmuo kitame jo projekte „Tėvystė“ (angl. „Parenthood“) leido šiam susipažinti su Tobey Maguire’u, kuris iki šiol yra geras Leonardo draugas. Ši asmeninė L. DiCaprio pergalė tuo metu nebuvo vienintėlė – aktorius buvo nominuotas talentingiausio jaunojo atlikėjo apdovanojimu.

Vaidmenys, palikę ryškų įspaudą karjerystės pradžioje

Aktorius L. DiCaprio susidraugavo su vienu Kramtuku filme „Kramtukai“ (angl. „Critters 3“. 1991)
Aktorius L. DiCaprio susidraugavo su vienu Kramtuku filme „Kramtukai“ (angl. „Critters 3“. 1991)

Didžiajame kine L. DiCaprio debiutavo siaubo komedijoje, trečioje „Kramtukų“ (angl. „Critters 3“. 1991) dalyje, kurio vaidmuo padėjo aktoriui gauti pastovų vaidmenį seriale „Paauglystės problemos“ (angl. „Growing Pains“). Ir visgi, proveržiu jaunojo Leonardo karjeroje vadinamas filmas kartu su Robertu DeNiro „Berniuko gyvenimas“ (angl. „This Boy’s Life“. 1993). Juosta padėjo kritikams leisti susidaryti nuomonę, jog L. DiCaprio nėra tik gražus jaunuolis, tačiau kartu ir didžiulį talentą turintis ateities aktorius. Pats Robertas DeNiro irgi paliko ryškų įspaudą jaunuolio gyvenime, tačiau apie tai – kiek vėliau.

Dar tais pačiais metais L. DiCaprio pristatė ir kitą juostą „Kas graužia Gilbertą Greipą“ (angl. „What’s Eating Gilbert Grape?“), kas ir vėl privertė kino kritikus pripažinti faktą, kad į kino pasaulį veržiasi itin talentingas jaunuolis. Nors juostoje kartu vaidino ir Johnny Deppas, tačiau taip prasidėjo L. DiCaprio ilgas kelias ligi Oskarų statulėlės – jaunuolis buvo nominuotas geriausio antraplanio aktoriaus kategorijoje. Tai tik dar sykį patvirtino jo nenuginčijamą talentą. „Tiek ši juosta, tiek „Berniuko gyvenimas“ man ligi šiol kelia daugiausia sentimentų. Žiūrėdamas tas juostas aš pasijuntu kaip mažas vaikas, o vaidyba šalia tų garsiųjų aktorių buvo išties puikus potyris“, – priešpat „Hju Glaso legendos“ premjerą atskleidė aktorius.

L. DiCaprio nesustojo ir toliau vaidinti išskirtinių vaidmenų. Jau po kelių metų aktorius vaidino dramoje „Krepšininko dienoraštis“ (angl. „The Basketball Diaries“), o po metų kartu su Russellu Crowe, Sharon Stone ir Gene’u Hackmanu vesterne „Greitas ir negyvas“ (angl. „The Quick and the Dead“). Kino studija „Sony“ iš pradžių nebuvo sužavėta L. DiCaprio pasirinkimu šiam vaidmeniui, kadangi šie tiesiog netikėjo aktoriaus tinkamumu atliekamam personažui. Sharon Stone buvo ant tiek sužavėta aktoriaus talentu, kad sutiko L. DiCaprio algą sumokėti tiesiog iš savo kišenės.

Greitas tapimas pasaulinio lygio žvaigžde

Vaidmuo šiuolaikinėje „Romeo ir Džiuljeta“ (angl. „Romeo + Juliet“. 1996) adaptacijoje yra prisimenama kiekvienam lietuviui ligi šių dienų. Kritikų liaupsinama Bazo Luhrmanno juosta buvo nustelbta jau po metų pasirodžiusio blokbasterio „Titanikas“ (angl. „Titanic“), kuris ligi šių dienų užima antrą vietą tarp visų laikų daugiausiai užsidirbusių filmų. Juostos biudžetas viršijo 200 mln. dolerių, kas leido jai tuo metu vadintis brangiausių visų laikų filmu. „Titaniko“ sėkmė tuo metu buvo tiesiog stulbinanti – juosta buvo nominuota 14-ai Oskaro statulėlių, o jų pelnė net 11-a. Įdomiausia tai, kad L. DiCaprio net nebuvo nominuotas geriausio aktoriaus kategorijoje. „Iki šio filmo aš filmavausi mažesnio kalibro filmuose ir kai sutikau vaidinti „Titanike“ net nenumaniau, kaip tai pakeis mano gyvenimą. Be abejo, tik suvaidinęs suvokiau, kad šis vaidmuo man ir padėjo atsidurti ten, kur aš esu dabar. Esu labai patenkintas savo sprendimu vaidinti šioje juostoje“.

Pagrindinio aktoriaus titulas „Titanike“ leido kino studijoms suprasti, kad L. DiCaprio pagaliau užaugo rimtiems vaidmenims Holivude. Greitas aktoriaus tapimas pasauline žvaigžde, jo charizma ir gera išvaizda padėjo šiam 1997-1998-ais metais patekti tarp žurnalo „People magazine“ 50-ies seksualiausių planetos vyrų.

nrm_1411473998-kate-winslet-leonardo-dicaprio-titanic-survivor
Aktorius L. DiCaprio filme „Titanikas“ (angl. „Titanic“)

Po kelių itin pavykusių vaidmenų, kaip jau dažniausiai įprasta Holivude, seka krytis aktoriaus karjeroje. Filmai „Žmogus su geležine kauke“ (angl. „The Man in the Iron Mask“. 1998) ir „Paplūdimys“ (angl. „The Beach“. 2000) buvo vienodai neigiamai pripažinti kritikų, kurie netgi buvo nusivylę pačio L. DiCaprio aktoriniais sugebėjimais. Kiek kitoks vaizdas buvo matomas finansine prasme – „Paplūdimys“ didžiuosiuose kino ekranuose pritraukė nemažą žiūrovų skaičių ir kino studijai atsipirko.

Ir visgi, jau netrukus L. DiCaprio susigrąžino savo gerą vardą suvaidinęs Steveno Spielbergo juostoje „Pagauk, jei gali“ (angl. „Catch Me if You Can“). „Žinote, po praėjusių nesėkmingų juostų nusprendžiau geriau luktelti ir į vaidybą grįžti tik tada, kai man pačiam patiks vaidinamas personažas. Žinoma, šįkart atsisakyti vaidybos neleido ir Stevenas Spielbergas. Elementariai – kaip tu gali nevaidinti jo juostoje? Tai yra absurdas!“, – juostos pasirinkimą argumentavo aktorius. „Ir šiaip, aš gyvenu tais momentais, kuomet vaidyba man pačiam atrodo kaip realus gyvenimas ir tave užplūsta jausmas, kad tu išgyveni jį iš naujo. Man tai yra it narkotikas, užvežantis ligi begalybės“.

Aktoriaus bendradarbiavimo su Martinu Scorsese pradžia

Tais pačiais metais pasirodė ir kitas aktoriaus filmas „Niujorko gaujos“ (angl. „Gangs of New York“. 2002) – tai buvo pirmasis jo bendradarbiavimo vaisius su legendiniu kino režisieriumi Martinu Scorsese. „Ši juosta atskleidžia mūsų šalies istoriją būtent tokią, kokios aš visiškai nepažinojau“, – „BBC“ atskleidė aktorius. „O šiaip tai buvo mano pirma juosta su režisieriumi Martinu Scorsese, su kuriuo šioje juostoje aš sutikčiau praleisti dar devynis mėnesius. Atvirai pasakius, kaip aš įsivaizdavau mūsų bendradarbiavimą, taip jis ir įvyko – režisierius man padėjo atsiskleisti dar stipriau. Prisimenu, buvo tokių momentų, kuomet aš tiesiog netikėjau jo pasiūlymais, tačiau dienos pabaigoje M. Scorseses žodis vistiek buvo lemiamas. Aš turėjau juo pasitikėti ir ačiū Dievui, kad taip dariau! Tai yra viena tų juostų, kurias iki šiol per metus peržiūriu bent po kartą“.

Kiti du aktoriaus projektai buvo ir vėl kartu su Martinu Scorsese. Kritikų išliaupsintas „Aviatorius“ (angl. „The Aviator“. 2004) pelnė net penkias Oskarų statulėles, o Leonardo DiCaprio pagaliau pirmąsyk buvo nominuotas geriausio aktoriaus kategorijoje bei pelnė savo pirmąjį Auksinį Gaublį. Pats M. Scorsese pabrėžia, kad Leonardo jau atvyko pasiruošęs vaidmeniui: „Iškart supratau, kad sunkiausias dalykas befilmuojant šią juostą bus Howardo Hugheso personažas, kuriam pasirinkau Leonardo DiCaprio. Tai tiesiog yra sunkus personažas ir suvaidinti jį turėjo būti labai sunku. Tačiau Leonardo jau buvo pasiruošęs vaidmeniui ir vėl savo personažą jis suvaidino nepriekaištingai“.

029-leonardo-dicaprio-theredlist
Aktorius L. DiCaprio filme „Aviatorius“ (angl. „The Aviator“. 2004)

Kitas L. DiCaprio kūrybos vaisius su M. Scorsese trileris „Infiltruoti“ (angl. „The Departed“) buvo  tiek kritikų, tiek žiūrovų priimtas itin teigiamai. „Šis personažas mano karjeroje buvo visai kitoks, negu aš mėgstu vaidinti. Nelabai mėgstu atlikti brutalių vaidmenų, bet žinote, tai yra iššūkis ir tu turi adaptuotis savo personažui“, – portalui „Entertainment Weekly“ atskleidė aktorius. „Tokioje situacijoje jeigu nepažįsti savo vaidinamo personažo, turi bendrauti su žmonėmis iš tos aplinkos. Šioje situacijoje aš turėjau keliauti į Bostoną ir pats pagyventi tokį gyvenimą. Turėjau suvokti, kaip žmonės ten gyvena. Neužilgo perpratau ir Bostono subkultūrą, o įtakingų žmonių padedamas pagaliau įsigyvenau ir į savo personažą“. Visgi, kito vaidmens filme „Kruvinasis deimantas“ (angl. „Blood Diamond“. 2006) pagalba aktorius galėjo pasidžiaugti jau trečiaja Oskaro nominacija.

M. Scorsese ir Leonardo DiCaprio ir vėl jėgas suvienijo jau po kelių metų filme „Kuždesių sala“ (angl. „Shutter Island“. 2010). Viso pasaulio išliaupsinto filmo istorija sukosi aplink Amerikos maršalą, besistengiantį ištirti psichiatrijos kliniką. „Taip, aš tikrai mėgstu sulig kiekvienu savo vaidmeniu pasiimti vis sudėtingesnius personažus. Juosta buvo iššaukianti ne tik psichologišku lygmeniu, bet ir emociniu. Tas išgyventas kryžiažodžių pasaulis, kurį pamatėme tik sumontavus visą juostą, šokiravo ne tik mane, bet ir M. Scorsese. Net jis nesitikėjo, kad gausis toks natūralus ir keistas filmas“.

Sapnų pasaulis ir vaidmenys dar kelių įtakingų režisierių darbuose

Tais pačiais metais L. DiCaprio pirmąsyk suvienijo jėgas su kitu legendiniu Holivudo režisieriumi Christopheriu Nolanu juostoje „Pradžia“ (angl. „Inception“). Juostos istorija vystėsi aplink žmonių gebėjimą technologijų pagalba įsibrauti į kitų žmonių mintis. „Žinote, kai žmogus nesapnuoja, tai tą pasaulį pažinti yra labai įdomu. Vaikystėje esu susapnavęs daugybę keistų sapnų, tačiau iki šių laikų prisimenu tik keisčiausius jų fragmentus, todėl iki šiol kartais paskaitau ir pasianalizuoju, ką gali jie reikšti. Tačiau mano įsivaizduojamas sapnų pasaulis kardinaliai skiriasi nuo C. Nolano pasaulio – jis turi savo atskirą struktūrą ir taisykles. Norėdamas tiksliau suvaidinti jo trokštamą personažą, aš pasiprašiau kurį laiką tiesiog bendrauti su juo ir kad man paaiškintų jo pasaulio esmę. Na, bendravome mes du mėnesius ir suvokiau, kad mūsų kiekvieno suvokimas skiriasi kardinaliai, tačiau tai juk įdomu, tiesa? Tas kitoniškumas mane ir paskatino prisijungti prie tokio keisto, bet labai įtraukiančio filmo“.

Aktorius L. DiCaprio filme „Pradžia“ (angl. „Inception“)
Aktorius L. DiCaprio filme „Pradžia“ (angl. „Inception“)

Leonardo DiCaprio per savo karjerą pasižymi noru į savo suvaidintų filmų režisierių sąrašus sutraukti žinomiausius asmenis. Po metų pasirodžiusi biografinė drama apie J. Edgarą Hooverį, kurią režisavo Clintas Eastwodas, „J. Edgar“ (angl. „J. Edgar“) puikiai papildė šį sąrašą. Norėdamas kaip galima geriau pasiruošti savam vaidmeniui L. DiCaprio atliko nuodugnią analizę ir aplankė Hooverio namus bei lankytinas vietas Vašingtone: „Man labai patinka vaidinti istorinius personažus vien dėl jų buvimo tokiais skirtingais. Jūs net neįsivaizduojate, kaip yra įdomu, kai tu gali analizuoti kitų žmonių gyvenimus“, – portalui „Back Stage“ pasakojo L. DiCaprio. „Dažniausiai tos informacijos būna tiek daug ir tokios skirtingos, kad pats tokių dalykų niekaip nesugalvotum“.

Quentinas Tarantino taip pat papildė režisierių sąrašą puikiu vesternu „Ištrūkęs Džango“ (angl. „Django Unchained“), kuriame L. DiCaprio suvaidino antagonistą kartu su Jamie Foxxu, Kerry Washington ir Christophu Waltzu. Ir nors juosta pelnė dvi Oskarų statulėles, Leonardo teko tenkintis tik Auksinio Gaublio nominacija. „Žinote, šįkart buvo tas atvejis, kai aktorius pats parodė susidomėjimą filmu“, – portalui „Collider“ atskleidė režisierius. „Tačiau su Leo sutarėme dėl vieno – aš jam nepasakosiu, kaip aš įsivaizduoju jo herojų. Žinodamas aktoriaus potencialą aš norėjau, kad šis parodytų savo personažo interpretaciją. Tačiau prisipažinsiu, pradžioje aš tikrai galvojau apie vyresnio aktoriaus pasirinkimą. Klausiate, ar pavyko juosta? Taip, aš ja didžiuojuosi. Manau, Leo taip pat“.

Martino Scorseses prisipažinimas ir šios savaitės žvaigždė – Leonardo DiCaprio

Su Martinu Scorsese aktorius ir vėl sutiko bendradarbiauti dramoje „Volstryto vilkas“ (angl. „The Wolf of Wall Street“. 2013). Puikūs žiūrovų ir kritikų atsiliepimai padėjo aktoriui dar sykį tapti Oskarų nominantu bei pelnyti dar vieną Auksinio Gaublio statulėlę. „Leonardą kine pamačiau dar šiam tik suvaidinus filme „Berniuko gyvenimas“ ir man jis paliko neišdildomą įspūdį. Atvirai pasakius, Robertas DeNiro man tiesiog liepė peržiūrėti šią juostą, nes pasak jo, šis vaidino su nepaprastai talentingu vaikiu. Jūs įsivaizduokit, tai buvo 1993-ieji metai, kuomet tu nesusitinki su draugu taip dažnai, elektroninėm žinutėm gi irgi nesusirašyti, tai man tas jausmas, kuomet žmogus telefoninio pokalbio metu pasiūlė pasižiūrėti šio vaidybą buvo ypatingas. Po kurio laiko, išėjus kitai aktoriaus juostai „Kas graužia Gilbertą Greipą“ prisipažinsiu, aš nepažinau nei J. Deppo, nei L. DiCaprio, tačiau pastarasis mane sužavėjo. Tik tada aš supratau, kad čia tas pats vaikis, kurį man rekomendavo DeNiro. Ir visgi, paskui mano karjeroje sekė keli nepavykę režisūriniai projektai, kol galiausiai kino studija man pasiūlė užsiimti „Niujorko gaujomis“, kur turėjo vaidinti ir DiCaprio. Prodiuseriai man netgi teigė, kad šiam patinka mano režisuoti filmai! Šįkart jau ir pats negalėjau praleisti režisuoti juostos su aktoriumi, kuriam patinka tai, ką tu darai. Taigi, taip mes ir pradėjome kartu dirbti bei sėkmingai dirbame iki šių dienų“.

„Volstryto vilkas“ (angl. „The Wolf of Wall Street“. 2013)
Aktorius L. DiCaprio filme „Volstryto vilkas“ (angl. „The Wolf of Wall Street“)

 

Šį savaitgalį į kino ekranus aktorius žengė su režisieriaus Alejandro Gonzalez Inarritu juosta „Hju Glaso legenda“ (angl. „The Revenant“). Juosta buvo filmuota atšiauroje gamtoje, kas iškart užkliuvo kino kritikams už akių vien dėl nepriekaištingai nufilmuotos gamtos, o pasaulyje filmą jau spėjo teigiamai įvertinti ir kino žiūrovai. L. DiCaprio jau spėjo atsiimti Auksinio Gaublio apdovanojimą, o ar aktorius pelnys ir Oskaro statulėlę paaiškės jau Vasario 28-ąją. Skelbiama, kad aktorius šiuo metu yra pagrindinis kandidatas iškelti apdovanojimą priešais visą pasaulį, o šiąnakt aktoriui pelnius ir JAV Aktorių gildijos pagrindinį prizą, klausimų beveik nekyla, kad L. DiCaprio taps ir Oskarų laureatu.

Juostos režisierius A. G. Inarritu užsimena apie L. DiCaprio talentą: „Leonardo yra beprotiškai atsidavęs savo veiklai žmogus. Kiekviena scena su šiuo žmogumi tiesiog įgauna kitokį atspalvį, negu tai būtų su kitu aktoriumi“, – portalui „Independent“ pasakojo režisierius. „L. DiCaprio taip pat vaidina veikdamas šalto proto – pasitelkdamas ramybę jis tiesiog jaučia, kaip turi būti suvaidinta viena ar kita scena. Mes filmavome juostą pačiomis sudėtingiausiomis sąlygomis, kuomet žiemos speigas surakindavo net pačio DiCaprio barzdą – taip, vietomis ant jo barzdos buvo visiškai tikras, gamtoje susiformavęs ledukas. Niekiek neabejoju, kad kitas aktorius veikiamas tokių stresinių situacijų būtų pametęs savo protą, o gal net nebaigęs vaidinti. Ir visgi, žinant Leonardo užsispyrimą, jis ne tik kad nepasidavė gamtos stichijoms – tai jam padėjo išnaudoti savo stipriasias puses“.

Pats Leonardo DiCaprio taip pat patvirtina sunkias filmavimo sąlygas: „O taip, kiekvienam tai buvo grynas iššūkis. Išties buvo labai sunku su visa didžiule kūrybine komanda kraustytis per kalnuotas vietoves tarp Kalgario ir Vankuverio, tačiau Alejandro Inarritu juk žinojo, ką daro. O šiaip Hju Glasas yra tikra legenda ir, kas svarbiusia, – Alejandro tos istorijos niekiek neiškraipė bent tiek, kiek buvo žinoma iš niūrių faktų. Jis tikrai išgyveno tą negailestingą lokio puolimą, buvo paliktas myriop ir galiausiai taip pat keliavo per Amerikos atšiaurias plotmes. Kiek man teko girdėti, dauguma režisierių atsisakė šios istorijos nežinodami, kaip ją pavyks realizuoti, tačiau Alejandro rankose ši juosta ir įgavo geriausią vaizdą, kokį tik būtų pavykę išgauti. O man pačiam tai buvo sunkiausias filmas, kokiame tik esu vaidinęs. Ir visgi, esu įsitikinęs, kad filmavimo grupei buvo sunkiau nei man – kartais šaltukas Kanadoje nukrisdavo žemiau 40-ies laipsniu, tai filmavimo kameros tiesiog nenorėjo įsijungti“.

Žvelgiant į aktoriaus ateitį galima pasidžiaugti dėl to, kad L. DiCaprio jau sutiko dar sykį bendradarbiauti su legendiniu Martinu Scorsese Eriko Larsono knygos adaptacijoje „Baltojo miesto velnias“ (angl. „The Devil in the White City“). Naujausiame savo filme aktorius turės suvaidinti 19-o amžiaus serijinį žudiką H. H. Holmesą. Asmeniniame gyvenime aktorius yra tiesiog nesustabdomas pasaulinės grietinėlės sąrašų viršūnėje. 2000-2005-ais metais draugavęs su Gisele Bundchen, o paskui su Bar Refaeli, jau 2011 buvo skelbiamas jo kitas romanas su Blake Lively. Kviečiame susipažinti su aktoriaus naujausios juostos „Hju Glaso legenda“ anonsu:

Taip pat skaitykite

Komentarai

  1. Mindaugas / 2016 vasario 1

    Geras straipsnis, ačiū.