J. Gyllenhaalas: „Jeigu Švedija pritrūktų naujojo monarcho – juo galėčiau tapti ir aš“

Šis savaitgalis kino teatro gerbėjams tikrai turėtų įsiminti ilgam – atkeliauja net trys filmai, galintys pretenduoti į aukščiausius apdovanojimus neužilgo atkeliausiančiame festivalių ir apdovanojimų maratone. Naujausias režisieriaus Guy Ritchie darbas, „Šnipas iš U.N.C.L.E.“ (angl. „Man From U.N.C.L.E.“), potencialaus Oskaro nominantas animacijos kategorijoje „Išvirkščias pasaulis“ (angl. „Inside Out“) ir trečia juosta, daugelio laukiama veiksmo drama bokso tematika „Kirtis dešine“ (angl. „Southpaw“) su Jake’u Gyllenhaalu priešaky. Ties šios juostos pagrindiniu aktoriumi šiandien plačiau ir apsistosime – aktorius jau dabar yra tarp rimčiausių kandidatų Oskaro statulėlei laimėti kitų metų apdovanojimuose.

Aktorius Jacobas Benjaminas Gyllenhaalas, daugeliui geriau pažįstamas tiesiog Jake’o Gyllenhaalo vardu, gimė 1980’ais metais Los Andžele. Iš mamos pusės aktoriaus gimtinė siekia net Izraelį, tačiau tėčio pusė yra kiek įdomesnė – jis yra kilęs iš kilmingų Švedų šeimos, o tai reiškia, kad ateity jeigu Švedija pritrūktų karališko atstovo sostui, juo galėtų tapti netgi holivudo aktorius Jake’as Gyllenhaalas. Tačiau grįžtant prie aktoriaus tėvų – jau nuo pat mažų dienų jie Jake’ą ruošė aktyviam kino bei televizijos gyvenimui. Tėvas Stephenas Gyllenhaalas buvo filmų režisierius, mama Naomi Foner buvo prodiuserė/scenaristė, o vyresnioji sesuo Maggie, kaip ir Jake’as, tapo aktore.

Aktorius J. Gyllenhaalas juostoje „Kuprotas kalnas“ (angl. „Brokeback Mountain“)
Aktorius J. Gyllenhaalas juostoje „Kuprotas kalnas“ (angl. „Brokeback Mountain“)

Jake’as savo aktoriaus karjerą pradėjo vaidindamas juostoje „Miestietiški pasipūtėliai“ (angl. „City Slickers“), o po kelių metų pasirodė tėvo režisuojamame filme „Pavojinga moteris“ (angl. „A Dangerous Woman“). „Entertainment Weekly“ leidiniui duodamas interviu Stephenas Gyllenhallas tiesiog negalėjo patikėti savo vaikų talentu: „Taip, tiek Maggie, tiek Jake’as yra beprotiškai talentingi aktoriai. Jake’as matomai galėtų suvaidinti kiekvieną vaidmenį, kurį jam pasiūlytų režisieriai“. Tačiau pabaigus mokyklą J. Gyllenhaalui trumpam teko pamiršti aktorystę – aktorius persikraustė į Niujorką mokytis „Kolumbijos Universitete“ (angl. „Columbia University“). Po metų praleistų veltui, aktorius suvokė, kad laikas prisiminti trauką vaidinimui ir iš mokslų pasitraukė.

Aktorius suprato turįs persitransformuoti iš vaikų mėgiamo aktoriaus ligi suaugusių. Pirmąjį savo pagrindinį juostos vaidmenį J. Gyllenhaalas atliko vos 19’os 1999’ųjų filme „Spalio dangus“ (angl. „October Sky“), o kitais metais sekė dar viena nuostabi aktoriaus juosta „Donis Darko“ (angl. „Donnie Darko“) kartu su Drew Barrymore ir seserimi Maggie Gyllenhaal. Juosta buvo plačiai pripažinta tiek kritikų, tiek kino gerbėjų ir aktorius pirmąkart buvo nominuotas „Independent Spirit Award“ nominacijai. Kitais metais aktorius suvaidino Londono teatro spektaklyje „Tai – mūsų jaunystė“ (angl. „This Is Our Youth“), kas padėjo aktoriui laimėti „Evening Standard Theater“ apdovanojimą.

2004-2005’uosius metus kritikai vadina aktoriaus proveržio metais. J. Gyllenhaalas suvaidino juostose „Diena po rytojaus“ (angl. „The Day After Tomorrow“) bei kritikų išliaupsintoje juostoje „Kuprotas kalnas“ (angl. „Brokeback Mountain“), filme, kurio istorija sukasi aplink du kaubojus ir jų meilę vienas kitam. Ši juosta pelnė J. Gyllenhaalui dar vieną geriausio antraplanio vaidmens Oskaro nominaciją, tačiau nereikia pamiršti ir Auksinio Liūto laimėtos statulėlės Venecijos filmų festivalyje. Jake’ui Gyllenhaalui prisiminus šį vaidmenį, aktorius užsiminė apie juostos autorės Annie Proulx pripažinimą: „Praėjus keliems metams po šio vaidmens man parašė knygos autorė Annie Proulx užsimindama jog būtent mano vaidmuo šią juostą iškėlė į aukštumas. Autorė netikėjo mano parinkimu šiam vaidmeniui, tačiau po premjeros pasakė, jog kuo puikiausiai atitikau jos lūkesčius skirtus aktoriui, turėjusiam suvaidinti šį personažą“. Prisimindamas romantines scenas su kitu aktoriumi Heathu Ledgeriu, aktorius prisiminė savo neužtikrintumą: „Kuomet priartėjome prie šių scenų, noriu prisipažinti, aš klausiau savęs, ar tikrai aš esu tam pasirengęs. Ilgai klausiau savęs, ar Heathas irgi jau tam yra pasiruošęs? Be abejo, tai yra labai įtemptas filmas ir personažų perteikimas buvo sunkus. Tačiau jau pradėjus vaidinti įsitikinau Heatho profesionalumu. Su juo kartu praleidome daug laiko ir už filmavimo aikštelės ribų, kur kalbėjomės apie šiuos vaidmenis. Prisimenu, kai jau reikėjo filmuotis, pasižiūrėjau į Heathą ir paklausiau jo „Ar tu pasiruošęs?“, o jis tiesiog nusišypsojo ir atsakė „Užteks klausinėti, laikas vaidinti“.

Keli ateinantys metai aktoriui buvo itin intensyvūs, tačiau J. Gyllenhaalas sugebėjo sukurti dar kelis itin įtikinamus personažus juostose „Desantininkai“ (angl. „Jarhead“), „Zodiakas“ (angl. „Zodiac“), ir „Broliai“ (angl. „Brothers“), o netrukus sekė ir dar viena puiki juosta 2010’ais metais, kai suvaidino pagrindinį vaidmenį nuotykių fantastikos filme „Persijos princas: laiko smiltys“ (angl. „Prince of Persia: The Sands of Time“).

Aktorius J. Gyllenhaalas juostoje „Desantininkai“ (angl. „Jarhead“)
Aktorius J. Gyllenhaalas juostoje „Desantininkai“ (angl. „Jarhead“)

Tais pačiais metais romantinių komedijų gerbėjai galėjo mėgautis juosta „Meilė ir kiti narkotikai“ (angl. „Love & Other Drugs“), kur ir vėl susitiko publikos numylėtiniai J. Gyllenhaalas ir „Kuproto kalno“ viena žvaigždžių Anne Hathaway. Aktorė išgyrė J. Gyllenhaalo ne tik aktorinius sugebėjimus, tačiau ir negalėjo atsistebėti Jake’o džentelmeniškumu: „Jake’as yra tikras vyras ir džentelmenas. Man tikrai buvo nejauku vaidinti erotinėse scenose kartu su juo, tačiau kiekvieną akimirką jis vis klausdavo manęs, kaip aš jaučiuosi. Nors jis dažniausiai nevaidina tokio tipo filmuose, tačiau jo rūpinimosi aš nepamiršiu“. Po šio filmo aktorius pirmąkart savo karjeroje buvo nominuotas Auksiniam Gaubliui laimėti.

2011’ais metais pasirodė dar vienas nuostabus trileris su Jake’u Gyllenhaalu priešaky – „Išeities kodas“ (angl. „Source Code“). Puslapiui „Empire Online“ aktorius pasakė, kad darbas su juostos režisieriumi buvo tikrai naudingas ir jam pačiam: „Darbas su Duncanu Jonesu buvo kiek kitoks, negu su kitais režisieriais. Aš pats niekada nebūčiau sugalvojęs tokio filmo scenarijaus su tokiomis filmo vingrybėmis. Man tikrai nepatiko mirti juostoje tiek daug kartų. Duncanas yra praėjęs daugelio režisierių „mokyklas“ ir tai labai jaučiasi jo pasakojime. Žmonės manęs klausia, ar tokios technologijos, su kuriomis susiduriame juostoje kažkada galėtų virsti realybe, tačiau aš manau, kad tokie dalykai jau egzistuoja – gi kiek žmonių galima išgelbėti. Kelionių laikų tematika žmonėms visada yra įdomi, todėl džiaugiuosi, kad galėjau suvaidinti šioje juostoje. Tikrai tikiu, kad egzistuoja panašios dimensijos“.

2012-2013’ais metais aktorius suvaidino iškart keliuose žmonių pripažintuose projektuose – J. Gyllenhaalas suvaidino policijos pareigūną filme „Patruliai“ (angl. „End of Watch“) bei detektyvinėje dramoje „Kaliniai“ (angl. „Prisoners“), kur pasirodė kartu su Hugh Jackmanu, Maria Bello ir kitais žinomais aktoriais. Juostos režisierius Denis Villenueve užsiminė, jog juostai ieškojo kitokio aktoriaus, negu šiuo metu mato didžioji kino gerbėjų bendruomenė: „Su Jake’u susipažinome, kai filmavome juostą „Priešas“ (angl. „Enemy“). Šiam vaidmeniui ieškojau ne šiaip aktoriaus, o žmogaus, kuris man kartu padėtų ir iš režisavimo pusės, o kaip tik befilmuodami „Priešą“ suvokiau, jog Jake’as galėtų tokiu tapti. Kas žino, galbūt aktorius neužilgo pradės ir savo režisūrinį kelią? Po kelių dienų nusiunčiau Jake’ui scenarijų su ilgu laišku paminėdamas, kodėl noriu kurti būtent tokį filmą, paaiškindamas filmo esmę ir herojų charakteristikas. Ir kas keisčiausia, Jake’as pasakė, kad būtent tokio filmo jis šiuo metu ir ieškojo. Ieškojo kaip tik tokios juostos, kuri suteiktų jam galimybę atrasti kažką naujo“.

2014’ais metais aktorius suvaidino tiek kritikų, tiek kino mylėtojų pamėgtoje ir itin išliaupsintoje dramoje „Nakties klajūnas“ (angl. „Nightcrawler“). Už šį vaidmenį aktorius buvo nominuotas ne tik antrasyk Auksiniam Gaubliui, tačiau ir daugybėje kitų festivalių. „Sutikęs vaidinti šioje juostoje aš suvokiau, kad atėjo laikas keistis, todėl teko numesti 13 kilogramų. Turėjau sukurti naują šių laikų superherojaus portretą. Žmonės manęs ilgą laiką klausė „Jake’ai, ar nenori ir tu į gyvųjų pasaulį prikelti naujo superherojaus?“, ir aš jiems atsakydavau paprastai „Aš jį sukūriau. Tai Lou Bloomas“ , – apie herojaus sukūrimą leidiniui „The Guardian“ papasakojo Jake’as Gyllenhaalas.

Šių metų pradžia aktoriui buvo išties daug žadanti. J. Gyllenhaalas debiutavo Brodvėjaus spektaklyje kartu su aktore Ruth Wilson. Jake’ui sėkmingi buvo ne tik spektaklių, tačiau ir kino filmų rinka – jau pasirodė antroji Jake’o Gyllenhaalo šių metų juosta „Kirtis dešine“, kuri žada itin palankius kritikų vertinimus daugelyje festivalių.

Aktoriaus J. Gyllenhaalo kūno transformacijos
Aktoriaus J. Gyllenhaalo kūno transformacijos

Kalbant apie aktoriaus naujausią juostą, daugelis kino kritikų jau tyliai šnabžda apie aktoriaus pirmąjį Oskaro apdovanojimą. Dažniausiai yra sakoma, kad jeigu aktorius sugeba transformuotis, vadinasi, jis yra vertas bent jau nominacijos apdovanojimui laimėti – taip buvo su Christianu Bale’u, su Matthew McConaughey ir Charlize Theron, o šiuo metu į šį sąrašą patyliukais įsirašė ir J. Gyllenhaalas. Iš labai smulkaus ir raumenimis nepasižyminčio aktoriaus, per kelis metus Jake’as tapo tikra raumenų mase, kas labai įstrigo ir kino kritikams.

Žurnalui „Deadline“ užkalbinus juostos režisierių Antoine Fuqua, aktoriui jau buvo pats tas laikas parodyti vyrišką pyktį: „Prieš kelis metus, kuomet sutikau Jake’ą, pamačiau kiek kitokį Gyllenhaalą. Pasakiau jam, kad jau laikas transformuotis į kiek piktesnį, galios, įniršio ir ekspresyvių akių aktorių. Mačiau jo pačią pradžią sporto salėse bei filmavimų aikštelėse. Darbas su juo man pačiam buvo neįtikėtina patirtis, nes Jake’as yra labai atsidavęs savo darbui ir dirba iš visos širdies, o tas šiais laikais nėra dažnas reiškinys. Nuo pat pirmų dienų sakiau Jake’ui, kad aš noriu jį matyti sporto salėje kiekvieną dieną – jis turėjo nesustoti ir tiesiog treniruotis. Jūs tiesiog pamatysit, į ką Jake’as pavirto. Atvirai kalbant, manau, kad būtent dėl šio vaidmens jis ir išsiskyrė su savo mergina, tačiau jis pavirto tikru kovotoju“. Pasak pačio aktoriaus J. Gyllenhaalo, jis treniravosi su tikrais boksininkais: „Taip, kiekvieną dieną nuo ryto iki vakaro treniruodavausi su profesionalais. Jie net nesiteikė manęs gailėtis, kas man padėjo tapti kovotoju ir labiau suprasti boksininkų gyvenimą iš vidaus“.

Šiuo metu aktorius gyvena itin ramų gyvenimą – yra vienišas ir gali sau ramiai visą dėmesį skirti Brodvėjaus spektakliams ir kinui. Kviečiame susipažinti su naujausiu aktoriaus J. Gyllenhaalo juostos anonsu „Kirtis dešine“, o kai orai bent kiek smarkiau subjurs – apsilankyti ir kino teatre bei patiems išvysti dar vieną nuostabų aktoriaus pasirodymą.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles