Grąžinti nepriklausomybę

Grąžinti nepriklausomybę

Režisierius Saulius Baradinskas ir komikas bei prodiuseris Olegas Šurajevas suvienyjo jėgas tam, kad sukurtų filmą Lietuvai apie Lietuvą – „Grąžinti nepriklausomybę“. Abiems tai debiutas pilnametražio kino kūryboje, nors patirties vyrai turi, Saulius – muzikinių klipų režisavime, o Olegas žinomas dėl daugelio savo kurtų humoristinių laidų. Bet kaip jiems sekėsi kuriant filmą Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo šimtmečio proga?

Kas geresnio?

Visų pirma, noriu pagirti scenarijaus autorius už labai originalią idėją. Keturi signatarai kažkokiu nepaaiškintu būdu nusikelia į šiuos laikus? Ir tada jie išvyksta į Berlyną ieškoti nepriklausomybės akto ir grąžinti jį į Lietuvą? Pakeliui išsinuomoja Fiat Multipla ir sutinka lenkę prostitutę? Šventas originalume, Betmenai! Dabartiniame lietuviško kino klimate, kai kas antras scenarijus yra perkamas iš rusų arba amerikiečių, sava istorija yra labai lauktas šviežio oro gurkšnis. Atskiri plojimai Olegui Šurajevui, titruose įrašytam kaip idėjos autoriui.

Vaidybai priekaištų taip pat neturiu. Visi keturi signatarus vaidinę aktoriai – Gediminas Storpirštis(Jonas Basanavičius), Algirdas Dainavičius(Antanas Smetona), Ramūnas Cicėnas(Aleksandras Stulginskis) ir Martynas Nedzinskas(Petras Klimas) – buvo tiesiog nuostabūs ir įsijautę į savo vaidinamus veikėjus. Nė sekundei nesuabejojau, kad tikrieji signatarai lygiai taip pat ir elgtųsi atsidūrę mūsų laikuose. Smetona viską bandytų valdyti, net kandiduotų į 2019 metų prezidento rinkimus(arba paimtų šį postą ginklu). Daktaras Basanavičius visada išliktų ramus, bet tuo pačiu ir neabejingas Lietuvos problemoms(bei Lietuvos moterims). Petras Klimas turbūt taip pat būtų toks nerangus, drovus tylenis. Tik nežinau dėl Aleksandro Stulginskio, jis lyg ir prezidentas, bet visada Smetonos šešėlyje. Na, bet kokiu atveju, neabejoju, kad Ramūnas Cicėnas yra tikrai išstudijavęs šį veikėją, juk vaidina jį jau antrą kartą.

Kiti, epizodiniai veikėjai taip pat įdomūs, pavyzdžiui, juokingas Mariaus Repšio vaidinamas vairuotojas Tadas Neveža, arba Giedrės Giedraitytės vaidinama nuotaikinga lenkė prostitutė Katažina. Be to, galime bent po keletą sekundžių filme pamatyti save vaidinančius Remigijų Šimašių, Rasą Tapinienę, Ritą Miliutę, Arūną Valinską, Virginijų Alekną ir dar daug kitų. Tai matyti smagu, suteikia filmui kažkokio tikroviškumo, lyg žiūrėtum tai, kas vyksta iš tikrųjų. Tik pasigedau anonse matyto profesoriaus Liudo Mažylio.

Kas blogesnio?

Čia nueikime į šiek tiek gilesnius dalykus. Ganėtinai aišku, kad filmo pagrindinis tikslas – skatinti patriotiškumą. Šiuo aspektu nuoširdžiai likau nusivylęs. Kodėl norima kelti meilę tautai, bet praktiškai visą filmą rodyti tik Lenkijos ir Vokietijos vaizdus? Nenoriu primesti savo idėjų, bet žymiai labiau žiūrėčiau filmą, kuriame signatarai keliauja po Lietuvą ir patiria nuotykius čia, savoje žemėje. Kodėl gi negalėtų koks Klimas įsimylėti mergaitės iš Kupiškio arba koks Smetona bandyti užkariauti Klaipėdos uosto? Taip ir parodytume savo kraštą, ir patys labiau susitapatintume su filme vykstančiais įvykiais, jeigu atpažintume lokacijas.

O muzika dar labiau nusivyliau. Aš nesakau, kad tokiame filme reikėtų naudoti išskirtinai lietuviškas dainas, na, bet, viena kita nepamaišytų. Ką mes dabar turime? Apie pusė dainų, girdėtų filme, buvo lenkiškos. Taip, siužeto kontekste jos tiko, bet… man tai visiškai nespinduliavo lietuviškumu.

O ten, kur atrodo, tas patriotizmas jau ir būtų visai vietoj, staiga jo pradeda būti neskaniai daug. Yra viena vieta, kurioje Basanavičius emigrantus bando atvesti į protą, primindamas jiems, kas yra nacionalinės vertybės, su kuo viskas kaip ir gerai, bet kai jam bekalbant išgirsti dramatišką muziką, dingsta visas subtilumas ir filmas tiesiog pradeda rėkti tau į veidą „BŪK PATRIOTAS!!!“. Norėjosi tai pajusti kažkaip natūraliai, o ne per prievartą.

Ko trūko?

Aš labai sveikinu filmo kūrėjus su gražiu filmu puikiai progai, kuris tikrai turėtų daug kam patikti, tačiau iki tikrai gero meno kūrinio jam dar kažko trūksta. Gal norėjosi kažkokios labiau patenkinančios pabaigos, gal kažko subtilesnio, bet tuo pačiu ir lietuviškesnio, gal norėjosi pamatyti labiau išplėtotus veikėjus. Ypač norėjosi daugiau scenų su Mariaus Repšio veikėju, neabejotinai geriausiu iš visų antraplanių. Taip pat mes nebesužinome, kas nutiko tai merginai su prastu vyru, kuri įsimylėjo Basanavičių. Neapleidžia nuojauta, kad filmas buvo nemažai apkarpytas, tad labai tikiuosi, kad kada nors pamatysime ir Director’s Cut versiją.

Na, o jums šį filmą pasižiūrėti rekomenduoju tik tada, jeigu daug iš jo nesitikite. Kaip lengva pramoga – puikus pasirinkimas. Bet jūs čia nerasite kažkokių gilesnių dalykų, na, nebent esate gilaus tautinio identiteto paieškose, tuomet galbūt ir pasisemsite patriotizmo. Bet kokiu atveju, labai tikiuosi iš šio Baradinsko ir Šurajevo dueto sulaukti daug geresnių filmų ateityje.

6.8
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
8.0
Režisūra
7.0
Kinematografija
7.0
Garso takelis
4.0
Techninė pusė
6.0
Aktoriai
9.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Komentarai

 1. Olegas / 2018 sausio 16

  Recenzija man patiko, įdomiai. Ačiū!

 2. Karolina / 2018 sausio 17

  Pradžia pasirodė kiek ištempta. Vietos, kuriose kas nors bando būt agresyvus ar piktas, labai nuvilia. Tas pat, kas katinui Leopoldui lieptų pykti. Ypač liūdnai atrodo epizodas kur Stulginskis aiškinasi su statybininku sodyboje- kraupi statybininko vaidyba yra šaukštas deguto šiame filme. Keistai atrodė, kai kažkas tai kalba su lenkišku akcentu, tai tas akcentas „dingsta“, norėtųsi nuoseklumo tokiose detalėse. Personažai labai patiko. Vien ko vertas jaunasis iš lenkiškų vestuvių! 🙂 O štai signatarus jau pamiršau. Kas manau liks atminty ilgiau- specialioji agentė-prostitutė,- tiek personažas sodrus, tiek vaidyba įtikinanti. Nuostabios, skanios spalvos. Saldainis akims, kiek primenantis Wes Andersono filmų spalvas, ir tai labai gražu ir netikėta. Netikėjau, kad lietuviai gali padaryti tokį vaizdą. Visumoj filmas patiko. Nežiūriu Lietuviško kino, maniau kad nusivilsiu, bet nenusivyliau (na- poroj vietų tiktai). Nepavadinčiau to komedija. Juokinga nebuvo. Tačiau tikrai nebuvo ir nuobodu. Ačiū už filmą.

 3. Kinas / 2018 sausio 21

  didesnio sudo nesu mates. Iki komedijos kaip peskom iki menulio. sedejau ir laukiau kada baigsis.

 4. Sandra / 2018 sausio 23

  Taip blogai, kad blogiau jau būt negali.

 5. Ovidijus / 2018 sausio 23

  Deja, filmas nevertas sugaišto laiko kino teatre.
  Kaip J. Basanavičiaus personažas kalbėjo apie signataro Petro Klimo personažą, taip ir šiam filmui trūksta visai nedaug: gero scenarijaus, gero išpildymo, geros muzikos ir geros pabaigos (pradžios ir vidurio taip pat)

 6. Asta / 2018 sausio 24

  Tikėjausi iš šio filmo daugiau. Juokeliai pasirodė banalūs, pats filmas nuobodus. Gaila sumokėtų pinigų už filmą… Jis to tikrai nebuvo vertas. Aktoriams priekabių neturiu, vaidino puikiai. Tik aktoriai ir gelbėja filmą nuo visiško fiasko. Sėkmės režisieriui tolimesniuose darbuose, nes, pažiūrėjus šį filmą, panašu, kad jos jam iš tikrųjų prireiks.

 7. Aurelia / 2018 sausio 25

  Uzsakytas filmas-plauti smegenis,kaip Lietuvoj gerai.Neikit,galima laika ir kitur gerai praleisti.

 8. vakar ziurejau / 2018 sausio 25

  silpnas pigus filmukas ,nevertas demesio laiko gaisimas

 9. šiandien buvusi / 2018 sausio 26

  Nepaisykit negatyvių komentarų! Viskas gerai su tuo filmu. Nežinau, kodėl žmonės taip piktai rašo! Pirmas lietuviškas filmas, kuriame negirdėjau ausį rėźiančių keiksmažodžių, bjauraus vulgarumo.Pati labai mėgstu skandinavišką filmą. Lietuviški man nepatinka, bet šis tikrai neblogas. Keliskart net susigraudinus buvau. Mintis patiko, vaidyba. Nežiūrėjau i laikrodį filmo metu, o tai yra daug:)

 10. nesamone / 2018 sausio 26

  Jau geriau buciau ismetes i wc ta 10 euru

 11. Keistai / 2018 sausio 27

  Visai patiko filmas, nors nei lietuviško kino nei juo labiau komedijų nežiūriu. Kaip tik tai ir patiko, kad komedijos ten nerasta. Gal be reikalo pristatomas kaip „komedija“- neprimityvi idėja, nepakankamai lėkštas, perdaug nekvailas, ir nėra bukų bajerių. Ir kai visa tai paduodi paprastučiui komedijų žiūrėtojui- jis nesupranta, kur pateko, ir jaučiasi apgautas.

 12. Dodi / 2018 sausio 27

  Paziurejus traileri galvojau – oba, bus pirmas normalus lietuviskas filmas, tai tikrai turejau vilti ir bandziau iziureti geri! Nu bet toks shhh…, kad galvojau draugai, kuriuos atsitempiau kartu i kina, uzmus 😀 Kai kurie sake, kad svarste iseiti vidury filmo 😀 Tos scenos tokios istemtos, tos pauzes, ta lenkija, tie klisiniai marozai, tos pigios patriotiskumo pamokos, nu toooks primityvus kinas, geriausiu atveju vertas baigiamojo darbo akademijoj. Sale nenusijuoke NE KARTO, visi tie ale bajeriai jau sudeti i treileri. Tai zodziu, pataupykit eurus ir palaukit kol linkomanijoj atsiras, galesit prasukti ir nereikes kankintis salej 😀 Suravejai, aciu uz pastangas, bet gal kepk tuos savo filmukus facebookui toliau.

 13. brigita / 2018 sausio 28

  Filmas- visiskai nevertas nei laiko nei pinigu. Siulyciau rezisieriui nebebuti rezisieriumi, nes nekas gaunasi….
  KosTmosas!!! Nulinis filmas

 14. Tomas / 2018 sausio 29

  1 val. 15 min. filmas – tai net nepilnametražis filmas. Taip ir nesupratau, ar tai dokumentinis-vaidybinis, ar tik dokumentinis filmas. Tie monologai… gadino visą filmą. režisieriui reikėjo apsispręsti – kurti tik vaidybinį, gyvesnį kūrinį. Vestuvės atrodė jau išjudins reikalus, deja, vėl įsijungė ta niūri „monologinė“ nuotaika. Ir vis pritrūkdavo scenose baigtumo, gal geras kompozitorius nebūtų pamaišęs ir įvilkęs filmą į gero skambesio tonus. Mėginimas geras, gera tema parinkta, bet jausmas, kad visa tai daryta paskubomis, vis neužbaigiant, kažką praleidžiant. Tų 20-30 min. trūkumas būtų tikrai nuspalvinęs filmą.
  Pavadinčiau tai juodraštiniu variantu.

 15. Edvardas / 2018 sausio 31

  Bent jau man ir draugui nepatiko visiskai, gaila pinigu uz bilietus del tokio filmo

 16. Jonas / 2018 vasario 1

  Nepatiko !
  Daug neaiškumu, daug kas nepaaiškinta. Antros dalies pavadinimas „Grąžinti Pinigus Žiūrovams“.
  Olegai, neisiu į 2 sekančius tavo filmus, kad šitas atsipirktų man…

 17. Algis / 2018 vasario 6

  Apgailetinas filmas….

 18. vilte / 2018 vasario 6

  O man patiko! Neprailgo, prisijuokeme. Pirmas is LT filmu, kuri galima ziureti, su mintimi ir potekste.

 19. Olegui / 2018 vasario 11

  Tu atspindi olego pigius bajerius.. i siuksline tokius filmus… olegai nebekurk tu nieko isvis berniuk….

 20. Gustė / 2018 vasario 11

  Siandien su drauge norejom paremti lietuviska filma ir rinkomes tarp „as zvaigzde“ ir sio, labai dziaugiuosi musu pasirinkimu. Tikrai labai prisijuokeme, humoras labai subtiliai pateiktas ir atspindintis lietuvos situacija. Aktoriai puikiai atliko savo darba. Aisku yra vietu kur matosi, kad yra kur tobuleti, bet ideja filmo puiki, nenuvalkiota. Zodziu tiketasi labai mazai is filmo, bet nustebino labai maloniai. Linkiu sekmes p.Olegui, lauksim kitu jo filmu 🙂

 21. Indrė / 2018 vasario 17

  Filmo idėja – tobula, bet visiškai neišpildyta. Sedėjau kino teatre ir galvojau kad šio filmo, ne tik pats filmavimas, bet ir scenarijaus rašymas užtruko maximum savaitę. Labai gaila kad nebuvo prie šio filmo padirbėta daugiau.
  Išeidami iš kino pradėjom galvoti būdus ir galimus įvykius kurie tikrai būtų labiau pagyvinę filmą, kuris neatrodytų toks pigus. Žinoma, nacionalinio finansavimo filmo kūrėjai negavo, tai matyt „čia” bėda.
  Tikrai tikrai gaila kad tokia gera idėja buvo sugadinta.

 22. Antanas Smetona / 2018 vasario 17

  Man skaudu žiūrėtį tokį filmą. Apgailėtinas humoro lygis, o nemaloniausia, jog kūrėjai leidžia sau pajuokti ar tiesiogiai šaipytis iš mūsų signatarų. Filmas ypatingai nuvylė, nežinau ar esu matęs prastesnį. Jeigu galite neiti, neikite 🙂

 23. Buvau / 2018 vasario 17

  Buvo gėda žiūrėti. Gal bandykit keist žanrą… Baradinskas.

 24. Lilija / 2018 vasario 19

  Man filmas patiko. Gerai praleidau laiką. Prisipažįstu, ėjau į seansą, nieko gero nesitikėdama, bet buvau maloniai nustebinta.
  Puikūs aktoriai, nelėkštas jumoras, pilnas juokingų vingių siužetas.
  Rašydami scenarijų ir modeliuodami komiškas situacijas, autoriai sumaniai, bet neįžeidžiančiai pasinaudojo žinomomis buvusių signatarų charakterio savybėmis ir nedidelėmis ydomis. Manau, tai pajusti gali tie žiūrovai, kurie nors kiek domėjosi tuo laikotarpiu.
  Ačiū jauniesiems filmo kūrėjams!

 25. Kaunas / 2018 vasario 24

  Labai nuvyle filmas. Juokeliai visiskai banalus, vaidyba prasta, filmas neidomus ir nuobodus

 26. Ovidija / 2018 kovo 4

  Neikit, neikit ir dar kartą neikit. Aktorių gaila, kad tokiame ,,šedevre“ turi vaidinti.

 27. Acciu ne..... / 2018 kovo 5

  Tikrai nevertas kino teatru saliu… vos islaukem to filmo pabaigos.. nesamone

 28. Mla / 2019 kovo 11

  Kelintą kartą peržiūriu, mėgaujuos, ir man tikrai patiko 🙂 sukurtas neįprastai, tarsi iš gabaliukų, bet tame ir cinkelis. Pagyrimas ir pagarba autoriams! P.S.Beje, tiesa tokia, kad daugumai negilaus, lėkštesnio suvokimo ir siauresnio mąstymo jaunesnių asmenų filmas nelabai patiks…

 29. Mla / 2019 kovo 11

  O Klimas su Katažina nerealūs! 🙂 ypač Klimas 😛