Animacinių projektų kiekvienais metais pasirodo tikrai nemažai. Ir nėra ko stebėtis, juk tai yra patys pelningiausi projektai ne tik studijoms, bet ir kino platintojams. Beveik kiekvienas animacinis filmas yra krūvos pinigų garantija. Per metus nuostolingi būna vos keli animaciniai filmai, todėl rizikuoti tikrai verta. Tuo tarpu sunku būtų pasakyt, kuris studijos „Disney“ animacinis filmas tapo tikru nuostoliu jo kūrėjams. Pernai studija tiesiog nušlavė visus su savo „Ledo šalimi“ („angl. „Frozen“), tapusia pačių pelningiausiu animaciniu filmu istorijoje, uždirbusiu per 1,1 milijardą dolerių. Tuo pačiu filmas pelnė ir dvi prestižines Oskaro statulėles. Tai tikrai didelis pasiekimas. Na, o šiais metais studija nė neketina atleisti vadžių ir išlaiko patį aukščiausią kokybės lygį. Dar vienas šventinio sezono įkarštyje pasirodantis filmas „Galingasis 6“ (ang. „Big Hero 6“) žada ne ką prastesnes pramogas.

Turinys

Robotikos mokslo genijus Hiro Hamada atranda brolio Tadašio paliktą gerąjį ir visuomet padėti pasiruošusį pripučiamą robotą Beimaksą. Daug laiko priprasti prie atradimo Hiro neturi, mat San Fransokiją užpuola dar neregėtas blogietis, grasinantis sugriauti visą miestą. Į kovą su visą griaunančiu juoduoju blogiečiu stoja grupė moksliukų, vedamų būtent Hiro su Beimaksu. Jis savo kompanionams sukuria specialius kostiumus, kurie ir pagelbės kovoje prieš pavojingą priešą.

Reikia pripažinti, kad pagal „Marvel“ komiksą kurtas animacinis filmas yra tikrai įspūdingas darbas. Pirmiausia tuo, kad jis nėra tipiškas „Disney“ studijos filmas. Tai pasireiškia princesių trūkumu. Taip, princesių. Jau nekalbant apie visas tradicines Pelenes, Snieguoles ir Gražuoles, ankstesnių metų Elsa iš „Ledo šalies“ ir Auksaplaukė iš „Ilgo plauko istorijos“ (angl. „Tangled“) susilaukdavo geriausių vertinimų ne tik iš kritikų, bet ir žiūrovų masės. Ir štai, pagaliau pasirodė filmas ne mergaitėms, o berniukams. Tai vienas tų išskirtinumų, kuriuo gali didžiuotis filmo kūrėjai. Ir dėl to reikia pagirti studijos vadovus, kurie nepabūdo prarasti šiek tiek pelno prarandant didelę perkamąją galią (arba manipuliuojančią galią) turinčią auditoriją.

Vienas stipriausių šio filmo varikliukų – veikėjai. Juostoje visi veikėjai yra įgyvendinami tiesiog nepriekaištingai. Žinoma, neapsieinama be klišių, bet kokiame animaciniame filme jų nėra. Čia sutinkame naivią viskuo patenkintą merginą, protingą viskuo nepatenkintą merginą, kvailą nevalyvą studenčioką, stereotipinį juodaodį ir visą emocijų spektrą turintį pagrindinį veikėją, vedamą asmeninių priežasčių. Ir, žinoma, unikaliausias veikėjas – Beimaksas. Mielumo ir šaunumo įsikūnijimas, kuris tiesiog visą filmą varo iš proto (gerąja prasme) savo naiviu būdu ir juokingais poelgiais. Bežiūrint filmą tikrai sunku nepamilti šio didelio, storo, naivaus, bet atsidavusios vaikštančio zefyro. Tai bene geriausiai įgyvendintas animacinis veikėjas per visus šiuos metus.

Ir taip prieiname prie filmo scenarijaus. Galima tikrai pagirti scenaristą už puikiai įgyvendintą darbą. Galbūt tai ir nėra labai unikalus projektas, tačiau rezultatas atrodo labai įspūdingai ir smagiai. Svarbiausia, kad filme rodomi įvykiai užkabina nuo pat pirmųjų minučių, o to ir yra siekiama rašant istoriją.

Įdomu dar ir tai, kad juostoje persipina Rytų ir Vakarų tradicijos, gyvenimo būdas ir… Apskritai viskas. Pagrindiniai veikėjai, atrodytų, yra vakariečiai, bet jų vardai ar pravardės asocijuojami su rytietiškais dalykais. Taip pat ir miesto pavadinimas. San Fransokijas. Arba galėtume sakyti San Francisko ir Tokijo hibridas. Tai gana netikėtas ir labai savotiškas mišinys, turintis San Francisko kalnuotas gatves su tramvajais ir Tokijo senovinio tipo pastatus. Šiek tiek matomas futuristiškumas taip pat prideda naujoviškumo jausmą į visą šią istoriją.

Nors ir trumpai, bet verta paminėti ir tai, jog šiame filme taip pat išvystame Stano Lee pasirodymą. Tradiciškai, labai trumpą, bet vis tiek išvystame, tad užkietėję komiksų gerbėjai neturėtų pabėgti iškart pasibaigus filmui.

Techninė pusė

Kino studija „Disney“ dar kartą parodė, kad neketina nuleisti savo filmų kokybės kartelės ir pristato dar vieną filmą su žadą atimančią animacija. Žinoma, ji labai „Disnėjiška“, tačiau tai atsisakius princesių pradingsta visi blizgučiai ir atsiranda spindintys šarvai, ypatingas veiksmas ir naujoviškos, futuristinės aplinkos.

Animacija tokia kokybiška, kad tiesiog nėra prie ko prisikabinti. Reiktų pabrėžti ir išskirtines spalvas, kurios tikrai pakėrės kiekvieną žiūrovą. Animacijos tikroviškumas labai priartinamas prie vaidybinio pasaulio, tačiau paliekama ir pasakos motyvų. Tas motyvas – storulis Beimaksas, kuris, nors ir labai jau baltas, atrodo puikiai nupieštas. Visgi, jei jau vertinant originalumą, kiek didesnį malonumą animacijos srityje suteikė „Gyvenimo knyga“.

Dar vienas dalykas, kuris mano apžvalgose sudaro labai didelį vaidmenį, tai garso takelis. Ir jis šiame filme tiesiog valdo! Kiekviena muzikinė kompozicija yra puikiai pritaikyta prie rodomo veiksmo. Pabrėžtina – veiksmo. Monotonijos ir užsisėdėjimo šiame filme nėra, viskas vyksta labai greitai, įtemptai ir neleidžia nė akimirkai atsikvėpti, o prie to prisideda ir išties gerai surinktas garso takelis. Svarbiausias garso takelio kūrinys – grupės „Fall Out Boy“ daina „Immortals“. Tai turbūt vienas geriausių šių metų filmuose pasirodęs kūrinys. Jei vertinant animacijos srityje – labiau paveikiantis yra tik „Lego filmo“ daina „Everything is Awesome“. Tiksliau, gal ne tiek labiau paveikiantis, kiek labiau įsikertantis. Tačiau „Immortals“ yra išties įspūdingas darbas, vertas pakliūti bent į Oskarų nominantus.

Tiek vaizdo, tiek garso montažai šiame filme buvo nepriekaištingi, todėl nėra ko nė pridurt.

Aktoriai

Niekada nebuvau ir, greičiausiai, nebūsiu lietuviškų dubliažų šalininkas, nes, mano nuomone, joks lietuviškas aktorius ir vertėjas nesugebės perteikti originalo kalba pasakojamos istorijos. Todėl kiekvieną animacinį ir lietuviškai dubliuotą filmą stengiuosi pažiūrėti originalo kalba pirmąją jo rodymo savaitę (taip, tokia galimybė yra sudaroma). Galima tik pasakyti, kad originalusis įgarsinimas yra toks geras, kad sugeba paveikti visus žiūrovus. Ir šioje srityje karaliauja plonytis pusiau elektroninis Beimakso balsas, kurį paskolino Scottas Adsitas.

Verdiktas

„Galingasis 6“ yra dar vienas pritrenkiantis studijos „Disney“ kūrinys, kuris savo kokybe pribloškia dar labiau, nei „Ledo šalis“. Ryžtingas kūrėjų sprendimas atsisakyti mergaitiškų istorijų ir bent kartą atsižvelgti į berniukus gal ir sumažins pelną vienu ar dviem šimtais milijonų, tačiau įrašys didelį pliusą visų „Disney“ animacijos gerbėjų širdyse. Tai visiškai kitoks animacinis filmas, kuriame karaliauja ne gražios dainos, o įtemptas veiksmas, supintas su puikiu humoru ir amą atimančią animacijos kokybe. Visą šį neįprastą junginį apjungia puikiai plėtojamas ir visiškai nenuobodus scenarijus ir prikaustantis garso takelis.

9.4
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
9.5
Režisūra
9.0
Kinematografija
10
Garso takelis
9.5
Techninė pusė
9.5
Aktoriai
9.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Komentarai

  1. Evita / 2015 sausio 26

    Tai mano įdomiausias,mėgstamiausias,geriausiai filmas.

  2. Evita / 2015 sausio 26

    Tai mano įdomiausias,mėgstamiausias,geriausias filmas.