Yra nemažai visame pasaulyje populiarių šnipų temos frančizių, tokių kaip „Džeimsas Bondas“ su vis besikeičiančiais pagrindinio vaidmens atlikėjais, ar kaskadinių triukų kupina „Neįmanoma misija“, tačiau nei vienas šnipų filmas ar filmų serija neprilygsta tokiems tikroviškai pateiktiems veiksmo filmams, kaip „Džeisono Borno“ filmų serija, kuri pagaliau, po beveik dešimties metų pertraukos, į viso pasaulio kino ekranus sugrąžina Matto Damono atliekamą herojų. Juostos režisieriumi tapo paskutinių dviejų „Borno“ trilogijos dalių kūrėjas Paulas Greengrasas, kuris kaip ir Džeisoną Borną įkūnyjantis aktorius, po ilgų studijos „Universal Pictures“ įkalbinėjimų, ryžosi dar vienam nuotykiui šioje savo vidumi ir išore kokybiškoje veiksmo filmų serijoje.

Apie ką mes čia…

Dingęs kaip į vandenį po programos „Tredstoun“ žlugimo, atmintį atgavęs Džeisonas Bornas veda uždarą gyvenimą pogrindžiuose nelegaliai kaudamasis už pinigus. Tačiau ne taip lengva pabėgti nuo savo praeities ir žudikiškos prigimties. Vieną dieną jo ramybę sudrumsčia buvusi bendražygė Niki Parsons, kuri gavo slaptos informacijos apie dar neatskleistą Džeisono praeitį. Džeisonui ir vėl tenka išlįsti iš savo slėptuvės, kad išsiaiškinti visą tiesą apie save.

Kūrinio vidus

2012 metais pasirodęs šalutinis „Borniados“ filmas, kuriame veiksmas sukosi apie dar vieną vyriausybės eksperimentą Aroną Krosą, nesusilaukė sėkmės tiek finansiniame plane, tiek ir kritikos atžvilgiu. Vidutinis, ganėtina lėkštas ir ne toks patrauklus akims kaip žymioji „Borno“ trilogija, filmas nesulaukė palaikymo ir iš studijos „Universal“, todėl jo pratęsimas buvo sustabdytas neribotam laikui. Tuo tarpu studija suprato, jog po režisieriaus Paulo Greengraso ir aktoriaus Matto Damono netekties, tolimesnis frančizės vystymas bus bevaisis, todėl „Universal“ vadovai visais įmanomais būdais bandė sugrąžinti filmo „Bornas. Pranašumas“ ir „Bornas. Galutinis tikslas“ kūrybinę komandą. Ir, po beveik trejų metų nuo šalutinio projekto pasirodymo, jiems tai pavyko.

Naujoji ir tiesiog paprastą bei gana aiškų pavadinimą turinti dalis pasakoja apie dar vieną gerai apgalvotą ir svarbią Džeisono Borno misiją. Filmas prasideda ganėtinai žvaliai, su dabartinio Džeisono Borno gyvenimo elementais, tačiau ir nepamirštama jo praeitis. Čia toks gražus filmo kūrėjų gestas tiems, kurie galbūt užmiršto kas vyko ankstesnėse dalyse, todėl parodyti kadrai iš trijų pirmųjų filmų apie atmintį praradusį agentą, tampa maloniu juostos įvado akcentu, sukeliančiu nostalgijos jausmą. Be to, pristatomi ir kiti filmo herojai, kurie filmo siužeto eigos metu tampa itin svarbiais šios istorijos dalyviais. Galima sakyti, jog Paulas Greengrasas pasinaudojo ankstesnių filmų receptu ir jau pačiose pirmose filmo minutėse pristatė kvapą gniaužantį ir labai patraukliai atrodantį bei į siužetinę liniją puikiai įtraukiantį veiksmą.

Pati filmo istorija, jeigu jau būti atviram nusimetus rožinius nostalgija nudažytus akinius, nusileidžia trilogijai. Ankstesniuose filmuose nuo pradžios iki galo mus lydėjo intriga, kuri buvo puikiai sujungta su įtampa ir įspūdingai atrodančiu veiksmu. Šiame filme mes gauname labai daug įtampos ir puikaus, žymiai kietesnio veiksmo nei trilogijoje, tačiau pats pasakojimas ir jo siužetinės linijos vingiai pernelyg supaprastinti. Galima nuspėti kas mirs, kas yra išdavikas ir kodėl veikėjai elgiasi taip, kaip jie elgiasi. Kai kurie herojų veiksmai atrodo keistai ir visiškai nenormaliai. Tačiau čia tik smulkmena. Svarbu, jog pati juosta ir joje papasakota istorija žiūrisi gana lengvai, nenuobodžiai ir patraukliai. Malonu ir tai, kad filmo kūrėjai, norėdami kuo tikroviškiau pristatyti šią istoriją, pasinaudojo tikrais įvykiais kaip Snoudenas ar Graikijoje įvykusios riaušės, kurių dalyviais tampa pagrindiniai filmo veikėjai.

Svarbiausiu koziriu, kaip jau kelis kartus buvo pabrėžta, tampa veiksmo scenos. Greitas ir gana chaotiškai parodytas veiksmas, muštynės ir susišaudymai verti dėmesio. Su kiekviena filme rodoma veiksmo scena įtampos ir epiškumo lygis vis kyla, kol neprieinama prie svarbiausios ir brangiausios juostos scenos – Las Vegaso. Vien dėl šios, Las Vegase vykstančios gaudynių scenos verta eiti į kiną kelis kartus. Įspūdingiausia visos „Borniados“ scena, kuri savo preciziškumu lenkia puikią Maskvos sceną antroje serijos dalyje. Bet čia nieko nuostabaus. Studija „Universal“ per tuos metus pasisėmė patirties iš jai priklausančios „Greitų ir įsiutusių“ frančizės, kurioje tokio pobūdžio scenos tampa jos neatsiejamu komponentu. Be veiksmo naujoji „Borno“ dalis tampa ir pačiu brutaliausiu bei tamsiausiu serijos filmu. Toks vyriškas ir be snarglių pristatytas projektas, kuris, kaip šnekama, gali atverti duris naujai trilogijai.

Filmo peržiūros metu susipažįstame tiek su senais, tiek su naujais herojais. Išties malonu matyti brutalų ir mažai kalbantį, bet veikiantį Džeisoną Borną, kuris po beveik dešimties metų pertraukos ir vėl sugrįžo į kino ekranus. Taip pat neblogą ir labai svarbų šioje istorijoje vaidmenį atliko Niki Parsons, kurios dėka Bornas buvo sugrąžintas naujai misijai. CŽV agentūros vadovas Robertas Diuvis ir jo protežė Heter Li visos juostos metu liko nuošalyje. Lyg ir svarbūs herojai, bet gana blankūs ir nusileidžiantys tiek Džeisonui Bornui, tiek ir jo pagrindiniam priešui – Asetui. Be kalbų, tai išties puikus ir beveik visą filmo rodymą besitęsiantis dviejų agentų susidūrimas.

Apibendrinant ir neišpasakojant svarbių filmo siužetinės linijos detalių, galima pasakyti, jog tai labai žvalus ir kokybiškas Džeisono Borno sugrįžimas, tačiau savo turtiniu mažai ką bendro turintis su ankstesniais intelektualiai papasakotais filmais. Čia pirmoje vietoje buvo veiksmas, įtampa, bet ne istorija.

Techninė juostos pusė

120 mln. dolerių kainavęs filmas tikrai turi ką parodyti. Vien iš vizualiosios pusės viskas atrodo nepriekaištingai. Mažai kompiuterinės grafikos išnaudojęs ir natūralioje aplinkoje nufilmuotas studijos „Universal“ projektas gali pasigirti puikiais pirotechnikos specialistų pasirodymais bei nekukliais kaskadiniais triukais.

Kaip ir ankstesnėse dalyse, taip ir šioje, veiksmo scenų pažiba tampa drebanti ir chaotiškai judanti kamera, kurios dėka įgauname tikroviškumo ir tuo pačiu dar labiau prisiartiname prie ekrane vykstančio veiksmo. Vien ko verta Las Vegase vykstanti gaudynių scena. Tiesiog įspūdingas kameros darbas, apčiuopiantis kiekvieną, net ir pačią smulkiausią detalę.

Garso takelis puikus. Jis sukelia tiek daug nostalgijos akimirkų, jog peržiūra tampa dar malonesnė. Be jau žinomų muzikinių kompozicijų, kurios skambėjo ankstesniuose filmuose, kompozitorius Davidas Buckley‘is pasiūlo ir kelias itin epines melodijas, kurios meistriškai susipina su ekrane rodomomis veiksmo scenomis. Išties kokybiškas darbas. Tačiau, kaip bebūtų, svarbiausiu visos juostos kūriniu tampa kultinė Moby daina „Extreme Ways“, kuri tradiciškai užbaigia Džeisono Borno pasirodymus. Montažo darbai, tiek garso, tiek vaizdo plane, be priekaištų.

Aktorių kolektyvinis darbas

Ilgai dvejojęs, bet galiausiai sutikęs sugrįžti į šią frančizę, naują savo karjeroje oro gūsį pagavęs aktorius Mattas Damonas pristato šiek tiek kitokį, labai piktą ir visiškai mažai kalbantį Džeisoną Borną. Aktorius pasirodė gerai ir pademonstravo puikią savo fizinę formą bei sužavėjo savo vaidybiniais sugebėjimais.
Tikėkimės, jos jį dar pamatysime šiame įdomiame ir kietame amplua.

Smagu matyti ir aktorę Julią Stiles, kuriai ir vėl atiteko Niki Parsons vaidmuo. Susenusi, bet vis dar turinti parako, aktorė savo svarbiu pasirodymu nenuvylė. Taip pat gerą vaidybą pademonstravo Oskaro laureatė Alicia Vikander su Holivudo veteranu Tommy Lee Jonesu. Nors jų personažai viso filmo peržiūros metu buvo blankūs, tačiau akių neerzino.

Puikus režisieriaus sprendimas buvo pasikviesti Prancūzijos kino sekso simbolį Vincentą Casselį, kuris viso filmo metu nenusileido Mattui Damonui. Gerai scenaristų parašytas personažas ir gera aktoriaus vaidyba leido juo mėgautis ištisas dvi filmo rodymo valandas. Juostoje taip pat gana neblogai suvaidino Rizas Ahmedas, Billas Campas, Scottas Shepherdas ir Ato Esandohas.

Verdiktas

„Džeisonas Bornas“ – pavykęs kultinio atmintį praradusio slaptojo agento sugrįžimas į didžiuosius kino ekranus, kurį lydi įspūdingos ir kvapą gniaužančios veiksmo scenos, stiprūs veikėjų charakteriai, įtampos kupinas siužetas ir daug tikroviškai nufilmuotų muštynių. Nors šis filmas savo nuspėjama istorija pralaimi intelektualiau papasakotai trilogijai, tačiau tai vienas iš geriausių 2016 m. žanro projektų, kurį būtina pamatyti kino teatre.

8.8
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
7.0
Režisūra
9.0
Kinematografija
10
Garso takelis
9.0
Techninė pusė
10
Aktoriai
8.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Komentarai

  1. Gedas / 2016 liepos 30

    Ar bus 6 Bourno dalis? Nes filmo pabaiga lyg ir tą leido suprasti.