Aviuko Šono filmas. Fermagedonas

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

Aviuko Šono filmas. Fermagedonas

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

Mylimiausias pasaulio aviukas Šonas pirmą kartą ekranuose pasirodė dar 1995 m. Tiesa, tik epizodiškai – Šonas buvo šalutinis personažas 1995 m. Oskaru apdovanotame Voliso ir Gromito trumpametražiame animaciniame filme „Per plauką nuo pavojaus“ (angl. „A Close Shave“). Vėliau jį dar buvo galima išvysti kitame Voliso ir Gromito filme – 2002 m. „Pirkėjas Nr. 13“ (angl. „Shopper 13“). Galiausiai aviukas Šonas visiškai atsiskyrė nuo Voliso ir Gromito ir sulaukė atskiro animacinio serialo – nuo 2007 m. iki 2016 m. jis savo išmone linksmino iš televizijos ekranų . Serialas iš viso buvo rodytas 180 šalių – tad nenuostabu, kad tokio populiarumo personažas nusipelnė atskiro filmo. 2015 m. sukurtas pirmasis ilagmetražis „Aviukas Šonas. Filmas“ (angl. „Shaun the Sheep Movie“) susilaukė labai palankių kritikų atsiliepimų, gausybės žiūrovų (gautos pajamos 25 mln. JAV dolerių filmo biudžetą viršijo daugiau kaip keturis kartus!) bei Oskaro, Auksinio gaublio, BAFTA, Europos kino apdovanojimų nominacijų, o Toronto festivalyje – prizo geriausio animacinio filmo kategorijoje. Tad visai nenuostabu, kad praktiškai iš karto buvo pranešta apie planuojamą tęsinį. Ir štai – šiemet jo sulaukėme. Aviukas Šonas, avių banda, šuo Biceris ir ūkininkas grįžta į didžiuosius ekranus – ir šįkart jų laukia nežemiški nuotykiai.

Trumpai apie filmo siužetą

Gyvenimas fermoje teka įprasta vaga – visus anksti ryte žadina gaidys, ūkininkas su ištikimuoju šunimi Biceriu išleidžia avis į lauką, Biceris prižiūri, kad būtų laikomasi tvarkos, o avys… na, avys prisigalvoja visokių pramogų, kurias Biceris dažniausiai tuoj pat uždraudžia. Tačiau šią kasdienę rutiną pakeičia neįprastas įvykis – netoli fermos, kurioje gyvena aviukas Šonas, nusileidžia kosminis laivas, pilotuojamas padykusios ateivės Lu-Los. Žinoma, tai neprasprūsta pro specialiųjų institucijų akis, ir Lu-La greitai tampa įvairių tarnybų taikiniu. Kol pareigūnai mina Lu-Los pėdsakais ji pati atklysta į Šono fermą, susidraugauja su avimis ir visi kartu, išnaudodami nežemiškas Lu-Los galimybes, pramogauja. Vis tik Šonas pastebi, kad Lu-La ilgisi namų, tad bando rasti būdą, kaip ją ten sugrąžinti. O ūkininkas, nors ir neįtardamas, kas glaudžiasi jo avidėje, tuo metu sumąsto nepraleisti progos ir pasinaudoti žiniasklaidos sukelta susidomėjimo ateiviais banga – taip ferma tampa atrakcionų parku…

Mylimiausias pasaulio aviukas

Žavusis aviukas Šonas turi milijonus gerbėjų visame pasaulyje. Prie tokio populiarumo prisideda ir tai, kad aviuko Šono filmuose ir seriale bendraujama neverbaline, tačiau visiems vis tiek puikiai suprantama kalba – personažų jausmus, norimą pasidalyti informaciją išreiškia įvairūs neartikuliuoti garsai, kartais juos papildo ir gestai. Tad nesvarbu, kad per visą filmą nepasakoma nė žodžio – mekenimų, kikenimų, švilpavimų, cypavimų ir panašių garsų visiškai užtenka suvokti tam, kas vyksta ekrane.

Be to, naujasis filmas yra visiškai savarankiškas – net jei apie aviuką Šoną ir visą kitą kompaniją iki šiol nežinojote absoliučiai nieko, nesate matę nė vienos serialo dalies ar pirmojo filmo – tai visiškai ne bėda. „Aviukas Šonas. Fermagedonas“ yra atskiras kūrinys ir jokio išankstinio pasiruošimo nereikalauja. Na, beveik…

Sinefiliškos užuominos

Didžiosios Holivudo animacijos studijos įpratino žiūrovus, kad animaciniai filmai gali būti lygiavertė pramoga tiek jaunajai auditorijai, tiek vyresniesiems. Net ir grynai į vaikus orientuotuose animaciniuose filmuose jų kūrėjai prikaišioja įvairių užuominų ir juokelių, kurie yra įkandami tik suaugusiesiems (ar atitinkamai pasiruošusiems žiūrovams).

Stebint su kokia meile ir atida smulkiausioms detalėms sukurtas „Aviukas Šonas. Fermagedonas“, tikrai būtų lengvabūdiška tikėtis, kad šio filmo, kurį šįkart režisavo Richardas Phelanas ir Willas Becheris, kūrėjai būtų praleidę itin dėkingą progą primėtyti įvairių populiariosios kultūros užuominų.

Tad jei manote, kad „Aviukas Šonas. Fermagedonas“ yra tiesiog paprastas, neįpareigojantis animacinis filmas vaikams, manykite iš naujo. Žinoma, mažiesiems žiūrovams šis filmas turėtų „sueiti“ su malonumu, kadangi jame tikrai netrūksta nieko, kas patrauktų ir išlaikytų jaunosios auditorijos dėmesį. Bet, o vaikyti! Ši plastelininė animacija dovanoja ne ką menkesnį sinefilišką malonumą, kadangi čia neabejotinai atpažinsite užuominas į ne vieną ir ne du tiek klasikinius, tiek naujesnius su kosmosu susijusius filmus – pradedant Stanley Kubricko „2001: Kosmine odisėja“ (angl. „2001: A Space Odysey“, 1968 m.), baigiant iki skausmo pažįstama „X failų“ (angl. „The X Files“) intro melodija. Kita vertus – nieko kito iš filmo tokiu pavadinimu ir negalima tikėtis – čia užšifruota visa šio animacinio nuotykio esmė ir sudėtinės dalys.

Tiesa, verta paminėti dar ir tą faktą, kad aviukui Šonui tai nėra pirmas susitikimas su nežemiškos kilmės būtybėmis – bent porą kartų tai yra nutikę ir seriale.

Personažai ir aktoriai

Jei esate ištikimas aviuko Šono ir co. gerbėjas, šis filmas bus puiki proga vėl išvysti mėgstamus personažus ir kartu su jais leistis į naują kosminį nuotykį. Bet net jei „Aviukas Šonas. Fermagedonas“ taps pirmąja pažintimi su garbanotaisiais (ir visais kitais) fermos gyventojais, viskas labai greitai stos į vietas, o pagrindiniai personažų bruožai išryškės savaime.

Bet be serialo nuolatiniams žiūrovams jau gerai pažįstamų „pagrindinių įtariamųjų“ – Šono, Širli, Timio, kitų avių, Bicerio, ūkininko – naujajame filme prisideda dar keletas iki šiol nematytų plastelininių veidų. Neskaitant praeivių, miestiečių, atrakciono lankytojų, specialiųjų tarnybų pareigūnų, svarbiausi naujokai yra du – mėlyną nulėpausį triušiuką primenanti ateivė Lu-La ir kaip Terminatorius nuožmi pagrindinė jos persekiotoja agentė Red. Ir jos abi yra tai, dėl ko sukasi šio filmo siužeto „variklis“.

Lu-La yra „Fermagedono“ priežastis – juk visa „NSO psichozė“ užverda būtent dėl jos atvykimo. Ji – smalsi, išdykusi ir, tiesą sakant, šiek tiek lengvabūdė (dėl ko ir atsidūrė mūsų planetoje). Savo ruožtu – nuožmioji agentė Red yra neišvengiama Lu-Los atvykimo į Žemę priežastis. Gražu tai, kad filmo kūrėjai galiausiai atskleidžia ir visai žmogišką šios, atrodytų, plieninės veikėjos veidą.

Galima sakyti, kad iš pradžių ir Biceris atrodo šioks toks avių priešas – vien draudimai ir draudimai, vien negalima ir negalima… Bet žinoma, draudimai yra tam, kad jie būtų laužomi, o galiausiai – čia juk senas geras Biceris. Darbas darbu, bet galiausiai, kai susiduriama su vienu bendru galingu priešininku, Šonas, kitos avys ir Biceris suvienija jėgas.

Apie personažus įgarsinusius aktorius nelabai yra ką pasakyti. Juk, kaip minėta, čia niekas nekalba.

Techniniai dalykai

Aviuko Šono kūrėjai ir toliau demonstruoja neįtikėtinas plastelininės animacijos aukštumas. Kiekvieną kartą atkreipus dėmesį į aplinką, apima didžiulis susižavėjimas ir pagarba šios animacijos šakos meistrams – kiekvienas mažiausias daiktelis, detalė – viskas čia. Jau vien ko verta scena prekybos centre ar specialiosios tarnybos bazėje!

Kamera puikiai seka filmo personažus tiek ant Žemės, tiek nežemiškose sferose. Muzika puikiai priderinta prie ekrano įvykių – tai lengva ir paprasta, tai kurianti įtampą kaip geriausiuose trileriuose, tai leidžianti įsijausti į kosminę atmosferą.

Reziumė

„Aviuko Šono filmas. Fermagedonas“ – mielas, jaukus, išradingas, nuotaikingas ir tiesiog kosminis filmas, patiksiantis tiek mažiesiems, tiek vyresniems žiūrovams – bent jau tiems, kurių širdyje vis dar gyvena vaikas, gebantis džiaugtis paprastais dalykais. Subtilus, nepiktas humoras, pakankamai intensyvus veiksmas, gausybė sinefiliškų užuominų, nepriekaištinga plastelininė animacija, simpatiški personažai ir vėl, kaip ir pirmtakas, šilumos grūdą pasėjanti filmo pabaiga – šis filmas po, atrodytų paprasta ir nepretenzinga išore, slepia labai turtingą vidų. Tad ar jūs pasiruošę žemiškiems ir nežemiškiems nuotykiams?

8.2
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
7.0
Režisūra
8.0
Kinematografija
8.0
Garso takelis
8.0
Techninė pusė
10
Aktoriai
8.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles