Režisierė Lorene Scafaria į didžiuosius kino ekranus nusprendė įnešti šiek tiek daugiau feminizmo. Tiksliau, parodyti sėkmingų blogiukų gyvenimą iš moteriškosios perspektyvos. Ne tik Volstryto vilkai maudėsi prabangoje – tuo puikiai užsiėmė ir „Aferistės“.

Skambus pavadinimas filmui, pasakojančiam striptizo šokėjų darbo ir uždarbio užkulisius. Destinė (aktorė Constance Wu) – nelabai sėkminga šokėja, nusivylusi kukliu uždarbiu ir nemokėjimu apžavėti klientų taip, kaip sugeba kitos. Pažintis su Ramona (aktorė Jennifer Lopez) pakeičia viską – pastaroji tampa geriausia drauge, mokytoja, ir… finansinių aferų iniciatore ir bendrininke. Ramonos galvoje gimsta idėja ne tik būti linksmintojoms, bet ir pačioms pasilinksminti – gudriai išvilioti pinigus iš dažnai galvas ir pinigus pametančių Volstryto vilkų. Susibūrusios į komandą, šokėjos iš apkvaitusių vyrukų gudriai pasisavina kreditinėse banko kortelėse besislepiančius pinigus „už gerą laiką“. Tik štai ne visada tokia nešvari laimė trunka ilgai – anksčiau ar vėliau pasilinksminti nusprendžia ir policija.

Istorija pasakojama iš Destinės perspektyvos. Dažnas pasakojimo naratyvas – pirmosiose scenose rodoma, kaip keletą metų atgal, atėjusi į darbą striptizo klube, uždirba mažiau nei kitos, jaučiasi lyg atstumta ir užgožta kitų šokėjų. Tuomet akiratyje pasirodo Ramona. Toliau seka jau šių dienų scenos – duodamas interviu žurnalistei (aktorė Julia Stiles), su nusivylimo gaida ir užuominomis, kad kažkas praeityje nutiko. Tuomet vėl grįžtama į darbo klube laikus, taip vis pasakojant istoriją, ir duodant užuominas interviu epizoduose, kad ši istorija neprimena tik laimingos pasakos.

Pagrindinius vaidmenis atlikusios Constance Wu, Jennifer Lopez, Julia Stiles – rodosi, kad tikrai išmanė šį amatą. Tiek šokio, tiek piniginių vilionių. Be abejonės, didžiausią nokautą čia duoda Jennifer Lopez. Ne dėl to, kad yra viena garsiausių aktorių ir dainininkių, o dėl to, kad pagaliau gavo savęs vertą vaidmenį – divos. Jei žiūrėtume jos filmografiją, didžioji dalis vaidmenų – tarnaitės ar neturtingos mergelės, netikėtai sutinkančios mylimą ir turtingą princą, amplua. Tačiau pati iš savęs aktorė, visa savo povyza yra didesnės prabos nei tik mergaitė iš lūšnynų. Dėl to „Aferistėse“ ji žiūrėjosi natūraliai – prabangiuose kailiuose, aukso dirbiniais apsitaisiusi, viliokiškuose šokiuose. Tik štai Julios Stiles galbūt vardas buvo garsesnis nei pats jos vaidmuo – epizodiškas, sėdint ant sofutės ir klausinėjant Destinę, kas gi ten nutiko.

Pati filmo siužetinė linija nėra labai intensyvi, kartais atrodo ne iki galo išplėtota. Ypač didžiąją filmo dalį kuriamas laukimas sužinoti, dėl ko gi galėjo susipykti ar nepasidalyti Ramona su Destine. Tačiau kai galiausiai tas epizodas pasiekiamas – jis nesukuria tokių fanfarų, kurių galbūt galima tikėtis. Šioje vietoje scenarijaus ir režisūrinis sprendimas galėjo būti parinktas įdomiau. Gelbsti komiški epizodai. Vienas jų – filme pasirodęs pats Usheris, kurio šokėjos kaip didžiausios žvaigždės laukusios taip, kad negali nesijuokti žiūrint.

Šio filmo privalumas – parodyti praėjusius laukinius laikus iš moterų perspektyvos. Sukurtas jau ne vienas filmas apie Amerikos Volstryto vilkus, kaip jie žarstėsi savais ir svetimais pinigais. Tačiau „Aferistėse“ pamatome tų pinigų užkulisius – kur jie patenka iš vilkų kišenių. Ir patenka ne į pačios kukliausios profesijos atstovių – stirptizo šokėjų – rankas. Kad ir kaip feministiškai tai gali skambėti, bet įdomu pamatyti, kad visgi dažnai moterys valdo pasaulį. Ir vyrų šlamančiuosius.

Vienas iš filmą gelbstinčių dalykų – montažas. Intensyviai, vietomis netikėtai ar įdomiomis paralelinėmis scenomis sumontuotas vaizdas neleidžia nuobodžiauti. Taip pat ir garso takelis, kuriame skamba daug labai tinkančios pop muzikos, sukuriančios dažnai juokingą atmosferą, kai galbūt vaizdas ir ne pats linksmiausias (pavyzdžiui, nuo kvaišalų atsijungęs turtingas klientas). Taip pat kuriantis ir tą pramogų kvaitulį, kuris vyksta striptizo klube ar neteisėtai savinantis svetimus pinigus.

„Aferistės“ – tikrai nėra kinematografinis šedevras, tačiau rekomenduotinas pramoginių filmų išsiilgusiems. Kur mažai šaudo ir gaudo, tačiau daug vilioja ir pinigais mosikuoja. Kur galima nuoširdžiai pasijuokti, grįžti į užvedančios pop muzikos laikus, ar tiesiog paganyti akis į karališkos karūnos nepraradusią Jennifer Lopez.

7.3
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
6.0
Režisūra
6.6
Kinematografija
6.9
Garso takelis
8.0
Techninė pusė
8.0
Aktoriai
8.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles