Filme „Barbė“ legendinė grupės „Aqua“ daina „Barbie Girl“ neskambės

Filme „Barbė“ legendinė grupės „Aqua“ daina „Barbie Girl“ neskambės

„Come on, Barbie, let‘s go party!“ (liet. „Nagi, Barbe, lekiam pasilinksminti!“) – nemirtinga eilutė iš 1997 m. danų grupės „Aqua“ tarptautinio hito „Barbie Girl“. Bet būsimame Gretos Gerwig filme su Margot Robbie šios dainos neišgirsime.

Tiems, kas galbūt nežino, priminsime, kad dainoje „Barbie Girl“ Barbė dainuoja Kenui, sakydama, kad jis gali ją liesti, nurengti, kontroliuoti kaip lėlę. Daina iškart tapo hitu, sulaukusi palankios kritikos ir pasiekusi Didžiosios Britanijos dainų topų viršūnes. Tai popsinė ir saldi daina, kurią sunku išmesti iš galvos, tačiau kartu tai ir netiesioginė kritika visam Barbės prekės ženklui, kuris nors ir skirtas vaikams, demonstruoja seksualizuotą ir nerealistiškai vaizduojamą moters kūną.

Nors „Barbie Girl“ gerbėjai primygtinai reikalavo, kad ši daina būtų įtraukta į būsimo „Mattel“ ir „Warner Bros.“ filmo „Barbė“ (angl. „Barbie“) apie ikoniškąją lėlę garso takelį, vis tik į šiuos pageidavimus nebuvo atsižvelgta. „Daina filme nebus panaudota“, amerikiečių leidiniui „Variety“ patvirtino „Aqua“ solistės Lene Nystrøm vadybininkas Ulrichas Mølleris-Jørgensenas.

Ir nors jis nepaaiškino priežasties, kodėl danų grupės megahitas nebus įtrauktas į „Barbės“ garso takelį, vis tik negalima pamiršti, kad dar tais laikais, kai „Barbie Girl“ karaliavo radijo stočių eteriuose, tarp „Aqua“ ir Barbės kūrėjų „Mattel“ buvo perbėgusi juoda katė. Po to, kai „Barbie Girl“ 1997 m. tapo fenomenu JAV pardavus 1,4 mln. kopijų ir savaites karaliaujant Didžiosios Britanijos radijo stočių topuose, „Mattel“ padavė į teismą „MCA Records“ (šiuo metu priklausančią „Universal Music“), kurie platino dainą JAV, dėl prekės ženklo naudojimo pažeidimo.

„Mattel“ buvo susirūpinę, kad daina gali pakenkti visam Barbės prekės ženklui. Jų nuomone, dviprasmiški dainos žodžiai leidžia susidaryti įspūdį, kad „ištvirkusi Barbė dainuoja flirtuojančiu tonu“, o „gašlus Kenas atsako „pabučiuok mane čia, paliesk mane ten“ (angl. „kiss me here, touch me there“)“. Jiems taip pat užkliuvo scena iš dainos vaizdo klipo, kur Kenas (kurį vaidina „Aqua“ vokalistas René Difas) netyčia nutraukia Barbės (Lene Nystrøm) ranką. „Vaizdo klipe rodoma, kaip Kenas išardo Barbę nutraukdamas jai ranką“, skundėsi „Mattel“. Atsakydami į šias pretenzijas „MCA Records“ nurodė, kad daina buvo parodija, ginama pirmosios JAV konstitucijos pataisos (žodžio laisvė), ir, savo ruožtu, patys pateikė ieškinį dėl šmeižto pagal tai, ką savo ieškinyje išdėstė „Mattel“.

„Net jei dainos žodžiai būtų priimtini, mes vis tiek teiktume šį ieškinį, nes daina buvo išleista ir platinama be mūsų leidimo ir, žinoma, mums nepranešus. Jie laiko šią dainą optimistiška ir smagia, tačiau mūsų giliu įsitikinimu neteisėtas kitos kompanijos nuosavybės naudojimas savo komerciniams tikslams nėra nei optimistiškas, nei smagus. Tai vagystė“, tuomet kalbėjo „Mattel“ atstovas.

Tačiau JAV apylinkės teismas Kalifornijoje atmetė abiejų pusių prašymus, pažymėdamas, kad „Mattel“ pareiškimas buvo „neskundžiama hiperbolė“, o daina yra parodija, „besišaipanti tiek iš jos, tiek iš plastikinių vertybių, kurias jis reprezentuoja“. „Mattel“ bandė pateikti apeliaciją, tačiau skundas buvo iš karto atmestas. Atmesdamas apeliacinius skundus tiek dėl neteisėto prekės ženklo naudojimo, tiek dėl šmeižto, JAV apeliacinio teismo teisėjas Alexas Kozinskis nurodė: „Abiems šalims siūloma atvėsti“.

Tiesa, neseniai pati L. Nystrøm leidiniui „Variety“ pripažino, kad „Barbie Girl“ dainos panaudojimas „Barbės“ filme tiesiog būtų „sviestas sviestuotas“ – t. y. pernelyg akivaizdus pasirinkimas. „Aš visiškai suprantu, kodėl jie jos nenaudos, tačiau nepaisant to, mes vis tiek sulauksime daug dėmesio“, kalbėjo L. Nystrøm. Kitas grupės „Aqua“ narys Sørenas Rastedas juokavo: „Turėtume sakyti, kad tai mes atsisakėme. Ryanas Goslingas nėra pakankamai geras!“.

Tad netgi jei „Barbie Girl“ ir neskambės „Barbės“ filme, tai nesutrukdys tiek vienu, tiek kitu mėgautis atskirai – daina yra plačiai prieinama įvairiose muzikinėse platformose arba kompaktinio disko formatu, o filmas pasirodys šių metų liepos 21 d.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles