Tramdantys ugnį

Only The Brave

„Tramdantys ugnį“ – tai tik trečioji pilno metro juosta, kurią režisavo 43 metų amžiaus amerikietis Josephas Kosinski. Debiutinis darbas – 2010 m. pasirodęs „Tronas: palikimas“ (angl. „Tron: Legacy“). Po kelerių metų režisuotas ir mistinis veiksmo filmas su Tomu Kruzu – „Užmirštieji“ (angl. „Oblivion“). Šimtamilijoniniai projektai paprastai nėra skiriami kino naujokams, tačiau šį pasitikėjimą režisierius gavo dėl savo reputacijos. J. Kasinski baigė prestižinę architektūros mokyklą, kūrė ne kartą įvertintas ir apdovanotas televizines reklamas, kuriose buvo naudojamas CGI (kompiuteriu generuoti vaizdai). Puikus 3D modeliavimo ir grafikos subtilybių išmanymas leido peršokti keletą laiptelių ir pakilti aukščiau. Nors pereita nuo dviejų fantastinių filmų prie tikros istorijos ekranizacijos, tačiau CGI atlieka ganėtinai svarbų vaidmenį ir čia.

Siužetas

Pagal tikrus įvykius sukurtoje juostoje pasakojama ypatinga istorija apie drąsą, pareigą, draugystę ir pasiaukojimą. Kuomet paprasti žmonės bėga kuo toliau nuo įsisiautėjusios laukinės ugnies, gaisrininkai skuba užkirsti jai kelią. Nepaisydami pavojų, ugniagesiai saugo savo šeimas, namus, bendruomenes – kartais ir savo gyvybės kaina. 2013 m. birželio 28 dieną JAV Arizonos valstijoje, nukamuotoje sausros, susiformavo audra. Apie pusę šešių vakaro maždaug už 130 km į šiaurės vakarus nuo Finikso smogęs žaibas įplieskė miško gaisrą, kuris dėl stipraus vėjo greitai plito ir netrukus ėmė grasinti netoliese įsikūrusiam Jarnelio miesteliui. Pirmose gretose su įsisiautėjusia liepsna kovojo kaimyninio Preskoto miestelio gaisrininkų pajėgos, save išdidžiai vadinantys „Granito kalno karštagalviais“.

Turinys

Filmui scenarijų parašyti įkvėpė Seano Flynno straipsnis „No Exit“, publikuotas žurnale „GQ“. Nekuklios apimties straipsnis svarbus, įdomus ir labai jautrus. Būtų buvę labai apmaudu, jei šią istoriją ekranizuojantys ganėtinai aukšto kalibro kino kūrėjai būtų ją sugadinę. Tačiau visgi buvo pasistengta ir per daug neeksperimentuojant pavyko paruošti paveikų scenarijų. Filmo biudžetas, kalbant Holivudo mastais, nėra labai didelis, tačiau pavyko suburti gerą aktorių kolektyvą. Jo Edna Boldin bei Ronna Kress atliko puikų darbą atrinkdamos aktorius – personažų panašumas į tikras asmenybes bei aktorinis meistriškumas šį filmą pakylėjo į aukštesnį lygmenį.

Nors perskaičius apie siužetą gali pasirodyti, kad filmas bus nuobodus, visgi 133 kino juostos minutės neprailgsta. Filmas prasideda supažindindamas su ugnį tramdančių asmenų darbu, kurio pagrindiniai herojai susiduria su papildomomis problemomis. Biurokratiniai dalykai apsunkina reikalus, o visa tai sukuria gerokai daugiau įtampos. Būsimieji „Granito kalno karštagalviai“ pateikiami kaip pastumdėliai, tad jauti šiokį tokį pyktį ir norą juos palaikyti. Gan greitai atsiduri jų pusėje ir įsitrauki į siužetą. Taip pat daug dėmesio skirta lygiagrečiai rodomam sudėtingam Brendano (akt. Milesas Telleris) gyvenimui. Dėl pavardės Spurgiumi pramintas personažas puikiai įvedamas į pagrindinę siužetinę liniją, o vėliau atlieka itin svarbų vaidmenį ne tik istorijos, tačiau ir filmo struktūros atžvilgiu. Negana to, juostoje atskleidžiami pagrindinių herojų ir jų antrų pusių santykiai, susiduriama su moralinėmis dilemomis. Nuobodžiauti neleidžia ir tam tikros metaforos, pavyzdžiui – bėgantis degantis lokys ant kupros neša svarbią simbolinę reikšmę turinčią žinutę, kuri šiek tiek aiškesnė tampa po to, kai apie ją prabyla vienas iš pagrindinių herojų. Filmo dialogai vis padovanoja kokį nors išminties perlą. Beje, džiaugiuosi praplėtęs akiratį ir sužinojęs tam tikras ne tokio populiaraus darbo Lietuvoje subtilybes.

Juostoje akcentuojama gaisrininkų komandos brolybė bei ganėtinai efektyviai perteikiama vidinė atmosfera, tad nesunku įsijausti į istoriją. Iš režisieriaus pusės jaučiama pareiga pagerbti istorijos didvyrius. Tą jis sėkmingai ir padaro. Filmas tampa dovana ne tik ugnį tramdžiusiems, tačiau ir jų šeimoms. Nors filmo metu nesunkiai galima nuspėti tam tikrus dalykus, tačiau dėl jų nesi iki galo užtikrintas, todėl juosta per daug nesugadinama. Filmo siužetiniai vingiai stipriau paveiks tuos žiūrovus, kurie nebus skaitę straipsnio ir nežinos, ko tikėtis.

Aktorių darbas

Joshas Brolinas, Milesas Telleris, Jeffas Bridgesas, Jennifer Connelly, Jamesas Badge‘as Dale‘as, Tayloras Kitschas, Andie MacDowell – kino fanams gerai žinomi vardai. Gerai parinkti aktoriai puikiai atliko savo darbą. Net ir neretai kritikuojamam Taylorui Kitchui pavyko įkūnyti ryškų personažą. Jaunai atrodančiai J. Connelly, M. Telleriui, J. Brolinui pavyko atskleisti itin dramatiškus personažus. O dar buvo proga paklausyti dainuojančio Jeffo Bridgeso, kuris retai kam žinomas kaip kantri muzikos atlikėjas.

Techninė pusė

Operatorius atliko puikų darbą – kinematografiškai viskas pateikta sumaniai. CGI reikalaujančios scenos įtikina – kompiuterine grafika kuriamos liepsnos atrodė tikroviškai. Vaizdo ir garso montažai filmui netrukdė. Garso takelis per daug neįsiminė, tačiau tai ganėtinai įtraukiančio siužeto pasekmė.

Santrauka

„Tramdantys ugnį“ – pagal tikrą istoriją pastatytas įtraukiantis ir neprailgstantis 133 minučių trukmės filmas, kuris puikiai atlieka savo misiją bei pasižymi puikia aktorių sinergija.

8.5
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
8.0
Režisūra
9.0
Kinematografija
9.0
Garso takelis
7.0
Techninė pusė
9.0
Aktoriai
9.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles