Užburiantys baleto užkulisiai filme DIDYSIS BALETAS

Užburiantys baleto užkulisiai filme DIDYSIS BALETAS

Birželio 9 d. Lietuvos kinuose pradedama rodyti išskirtinio grožio drama – filmas „Didysis baletas“. Jos autorius, iš Ukrainos kilęs režisierius Valerijus Todorovskis, yra išimtis iš visų kino kūrėjų, kurį įsileido filmuoti jau trečią šimtmetį skaičiuojantis Maskvos Didysis teatras, vienas iš stipriausių pasaulyje operos ir baleto teatrų.

Režisierius, kuris pats rašo scenarijus bei prodiusuoja savo filmus, jau yra pelnęs publikos simpatijas su išskirtinės kūrybinės estetikos darbais. Jo filmai yra patrauklūs akiai, muzikalūs, su ryškiais draminiais pagrindiniais herojais. V. Todorovskio 2008-ųjų miuziklas „Stileivos“ buvo labai pozityviai priimtas tiek Rusijoje, tiek kitose pasaulio šalyse, pelnė eilę aukščiausių apdovanojimų, tame tarpe „Nikos“ ir „Auksinio erelio“ kino premijas už geriausią filmą. „Stileivos“ – apie 1950-ųjų to paties pavadinimo jaunimo subkultūrą, kurie to meto Rusijoje buvo „idėjiniai priešai“, nes rengėsi iššaukiančiai, klausė rokenrolo, džiazo muzikos ir gyveno ne pagal priimtas suvaržytas visuomenės normas. Valerijus Todorovskis, kaip ir jo tėvas, režisierius Piotras Todorovskis („Intermergaitės“, 1989), kūryboje mėgsta įžengti ten, kur kitiems neužtenka drąsos.

Pasaulio kinematografo istorijoje filmų apie baletą yra itin mažai. Režisieriai bijo šitos temos, nes lengva yra suklysti, nepažįstant baleto meno, prieš statant filmą reikia įsiskverbti į baleto pasaulį, viską išstudijuoti. V. Todorovskis panoro pažinti tą meno sritį, tokią tolimą ir nesuprantamą, bet neįtikėtinai tyro, absoliučiai užbaigto grožio meną. Scenarijus buvo rašomas labai ilgai ir sunkiai. Metų metus režisierius vaikščiojo į baleto spektaklius, klausėsi ten dirbančių žmonių ir artistų pasakojimų, žingsnis po žingsnio vis labiau įsitraukdamas ir pajausdamas tą pasaulį. Ir tik dabar režisierius sako galutinai supratęs, kas yra baletas.

Kartą režisierius stebėjo užkulisiuose balerinų pasiruošimą scenai – kaip jos apšyla, daro tempimo pratimus, velkasi sceninius kostiumus, aunasi puantus, tiesiog akyse virsta gulbėmis ir išskrenda į sceną. Toks stebuklas nepaprastai sujaudino. Ir filme „Didysis baletas“ žiūrovas yra įvedamas į užkulisius, jam atskleidžiamos baleto šokėjų kasdienybės paslaptys. Filmo siužete talentinga mergaitė iš provincijos, pasiruošusi paaukoti viską, kad tik taptų gulbe didžiojoje scenoje. Visus baleto šokėjus suvaidino tikri baleto artistai, kuriuos talentingas režisierius pavertė puikiais aktoriais, o pedagogus – charizmatiški draminiai aktoriai, kurie specialiai lankė choreografijos akademijos užsiėmimus stebėti, kaip iš tiesų vyksta mokymosi procesas. Tai padėjo sukurti maksimaliai prie realybės priartintus vaidmenis.

Autoritetingus baleto mokytojus filme suvaidino garsūs aktoriai Alisa Freindlich (karalienė Ana Austrijietė iš TV serialo „D‘Artanjanas ir trys muškietininkai“), Valentina Teličkina („Stebuklingas portretas“), Aleksandras Domogarovas („Asa“, „Daryk – viens!“). Pagrindinį suaugusios Julijos vaidmenį atlieka talentinga balerina iš Lietuvos Margarita Simonova.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles