S. L. Jacksonas: „Juostos „Bulvarinio skaitalo“ kūrybinės komandos narys mane palaikė Lawrence’u Fishburnu“

Vaikystėje buvęs aršus lygių teisių kovotojas, o šiuo metu puikiai blogiukus atskleidžiantis Samuelis L. Jacksonas gali drąsiai didžiuotis išties nepriekaištinga karjera. Pristatęs daugybę įsimintinų filmų ir galintis prisipažinti turėjęs vieną gražiausių šviesos kardų, šį savaitgalį į didžiuosius kino ekranus aktorius grįžta su naujausia jo gero draugo Quentino Tarantino juosta „Grėsmingasis aštuonetas“ (angl. „The Hateful Eight“). Neabejojame, kad ši juosta ir dar kartą pakels aktoriaus vertę, todėl drąsiai skelbiame: šios savaitės žvaigždė – Samuelis L. Jacksonas.

Sunki vaikystė, kova už lygias teises ir potraukis vaidybai

Samuelis Leroy Jacksonas gimė 1948-ais metais Jungtinių Amerikos Valstijų sostinėje Vašingtone, tačiau jau netrukus persikraustė gyventi į Tenesio valstiją, kur buvo užaugintas savo griežtos močiutės. Jaunėlio motina Elizabeth Jackson prie jų prisijungė šiam sulaukus dešimtojo gimtadienio, tačiau tėvas buvo grynas alkoholikas ir gyveno atsiskyrėlio gyvenimą Misūryje. Samuelis L. Jacksonas mokėsi specialioje mokykloje, kuri visuomet sustiprintu dalyku vadino menus. Besimokydamas čia jaunuolis parodė susidomėjimą muzika bei netgi grojo trimitu mokyklos orkestre. Nuo pat mažumės vaikis nepraleisdavo galimybės pamatyti naujausių filmų vietiniame kino teatre, kur ir augino savo potraukį vaidybai.

Visame pasaulyje tuo metu vyko ir aršios juodaodžių diskusijos šiems reikalaujant lygių teisių. Persikraustęs mokytis menų specialybės į Morehouse’o koledžą Atlantoje, Samuelis L. Jacksonas tapo vienas pagrindinių iniciatorių dėl juodaodžių lygybės. 1969-ais metais būsimas aktorius dėl to net pateko į incidentą – protestuodamas dėl juodaodžių nebuvimo koledžo vadovybėje S. L. Jacksonas užsibarikadavo pastate kartu su kitais baltaodžiais kelioms dienoms, kur bandė valdžiai įrodyti, jog kitos spalvos žmonės visai nesiskiria nuo jų. Deja, tačiau šie nedrįso to pripažinti ir, lyg norėdami paaštrinti visą situaciją, išmetė S. L. Jacksoną iš koledžo.

Tais pačiais metais S. L. Jacksonas nuvyko pasižiūrėti trupės „Negro Ensemble Company“ pasirodymo, kur ir susidomėjo nauja veikla – vaidyba. Kelis metus Los Andžele pradirbęs socialiniu darbuotoju, S. L. Jacksonas grįžo į Morehouse’ą siekti savo naujo tikslo – tapti aktoriumi ir šios specialybės diplomą gavo 1972-ais metais.

big_1409274296_1384664868_image
Aktorius Samuelis L. Jacksonas filme „Elkitės teisingai“ (angl. „Do the Right Thing“)

Ankstyvoji karjera ir pažintis su būsimais įtakingais draugais

Pabaigęs savuosius mokslus S. L. Jacksonas tapo trupės „Black Image Theatre Company“ nariu. Tais pačiais metais prie komandos prisijungė ir kita aktorė LaTanya Richardson, kuri ilgainiui tapo Samuelio L. Jacksono žmona. Trupės pasirodymai Amerikoje buvo itin mėgiami dėl kiek neįtikėtino bruožų derinio – kiekviename pasirodyme kolektyvas stengėsi apjungti humorą kartu su pykčio priepuoliais, akcentuotais prieš baltaodžių auditoriją. Tuo metu įvyko ir Samuelio L. Jacksono debiutas kine su Michaelo Schultzo drama „Amžinai kartu“ (angl. „Together for days“. 1972).

1976-ais metais miesto valdžia galų gale uždraudė trupei rodyti savus pasirodymus ir S. L. Jacksonas kartu su LaTanya Richardson persikraustė aktorystės siekti į Niujorką – miestą, kuriame rasinė nelygybė jau buvo ganėtinai praeityje. Ten aktorius pradėjo vaidinti šalutiniuose nuo Brodvėjaus spektakliuose, o įvertinęs Samuelio L. Jacksono talentą Billas Cosby pasisamdė šį būti jo partneriu per laidos „The Cosby Show“ repeticijas.

1981-aisiais metais pasirodymas Charleso Fullerio spektaklyje „A Soldier’s Play“ nebuvo vienintelis aktoriaus pasiekimas – Samuelis L. Jacksonas gali didžiuotis dar dvejais įvykiais. Pirmuoju galima vadinti susitikimą su dabartiniu geriausiu savo draugu Morganu J. Freemanu, kuris ir įtikino Samuelį, jog šis gali tapti puikiu aktoriumi. Antrasis pasiekimas buvo susipažinimas su Niujorko universiteto studentu Spike’u Lee, kuris parodė susižavėjimą aktoriaus vaidyba ir tiesiog privertė duoti pažadą, jog aktorius suvaidins jo planuojamuose filmuose. Bėgant metams Samuelis L. Jacksonas įgyvendino savo duotą pažadą ir suvaidino iškart net trijuose jų bendruose filmuose „Nuostabūs mokyklos laikai“ (angl. „School Daze“), „Elkitės teisingai“ (angl. „Do the Right Thing“) ir „Geresnio gyvenimo bliuzas“ (angl. „Mo’ Better Blues“).

MMDMOBE EC004
Aktorius Samuelis L. Jacksonas filme „Geresnio gyvenimo bliuzas“ (angl. „Mo’ Better Blues“)

Draugystė ir toliau demontravo sėkmingus pergalės vaisius – kitas S. L. Jacksono vaidmuo S. Lee juostoje „Džiunglių karštinė“ (angl. „Jungle Fever“. 1991) pagaliau padėjo atkreipti įtakingų kritikų dėmesį. Aktoriaus pastangos nenuėjo veltui ir šie Samuelio pasirodymą įvertino kaip itin daug žadantį. Tik dėka Samuelio L. Jacksono Kanų kino festivalyje atsirado nauja geriausio antraplanio vaidmens kategorija. Festivalio komisija buvo taip smarkiai sužavėta aktoriaus vaidyba, kad savo iniciatyva įkūrė naują kategoriją ir be jokios konkurencijos skyrė šiam apdovanojimą. Aktorius toje pačioje kategorijoje buvo įvertintas ir Niujorko kino kritikų apdovanojimuose. Lyg tyčia, aktoriaus suvaidintas personažas persekiojo Samuelį ir jo asmeniniame gyvenime – aktorius turėjo pereiti per savo paties destrukcinį narkotikų ir alkoholio demoną. Ilgai kovojęs su problemomis aktorius netrukus pripažino savo asmeninę pergalę – Samueliui L. Jacksonui pavyko pilnai ištrūkti iš narkotikų liūno.

Žvaigždės statusas ir ponas Fishburne’as

Netrukus Samuelis L. Jacksonas suvaidino dar kelis smulkius vaidmenis, kurie ir padėjo šiam užsitarnauti vieno sunkiausiai dirbančių Holivudo aktorių vardą. Filmo „Tikra romantika“ (angl. „True Romance“) metu Samuelis L. Jacksonas susipažino su legendiniu visų laikų režisieriumi Quentino Tarantino, kuris tuo metu buvo atsakingas už scenarijaus rašymą. Jau netrukus režisierius pasiūlė aktoriui suvaidinti ir jo asmeniniame filme „Bulvarinis skaitalas“ (angl. „Pulp Fiction“. 1994). Portalo „IMDB“ penktoje vietoje tarp visų laikų geriausių filmų esanti juosta padėjo aktoriui dar stipriau užsitarnauti atitinkamą lygį atspindinčią etiketę bei buvo nominuotas vienintelei per karjerą Oskaro statulėlei geriausio antraplanio vaidmens kategorijoje.

Ir visgi, prisimenant tuos laikus labai nedaug trūko, kad Samuelis L. Jacksonas išties nebūtų suvaidinęs savo personažo. Pasak pačio Q. Tarantino, nors jis ir rašė scenarijų specialiai šiam aktoriui, dėl visa pikto tas pačias eilutes jis išsiuntė Puerto Riko aktoriui Paului Calderonui. Po pirmųjų bandymų režisierius buvo tiesiog sužavėtas puerto rikiečio vaidyba ir ganėtinai rimtai svarstė šio kandidatūrą. Apie tai sužinojęs Samuelis ganėtinai perpyko ir paskambinęs savo agentui gavo vienintelį patarimą – staigiai vykti atgal į Los Andželą ir įtikinti Q. Tarantino, kad šis yra geriausias pasirinkimas. Skrisdamas lėktuvu aktorius visą laiką skaitė scenarijų bei pasižymėjo pagrindinius charakterių bruožus, kuriuos turi atskleisti režisieriui, tačiau aktorius tuo metu dar nežinojo, kad ir P. Calderonas kaip tik vyko darkart pasirodyti kūrybinei komandai. Tačiau P. Calderonas pridarė vaikiškų klaidų ir viskas jau buvo paties S. L. Jacksono valioje. „Atskridau tikrai labai piktas, pavargęs ir alkanas“, – prisiminė Samuelis L. Jacksonas. „Tiesiog suvokiau, kad nepavalgęs aš tikrai nepademonstruosiu to herojaus, kurį norėjau perteikti, todėl keliaudamas į studiją nusipirkau mėsainį ir gėrimo stiklinę. Tačiau jūs tik įsivaizduokit – man atvykus į studiją vienas studijos kūrybinės komandos narys su manimi pasisveikino „Pone Fishburnai, aš dievinu Jūsų vaidybą“. Aš sustojau vietoje ir negalėjau pajudėti. Jūs gal juokaujate? Tik išgirdęs tai, aš tikrai nusispjoviau į šį vaidmenį ir man buvo nebesvarbu“. Tačiau galutinės perklausos metu veikiamas pykčio ir emocijų aktorius visgi įrodė, kad yra tinkamiausias variantas ir tik atskridęs į Niujorką iš Q. Tarantino gavo teigiamą žodį šiam vaidmeniui.

samuel-l-jackson-john-travolta-pulp-fiction
Aktoriai Samuelis L. Jacksonas ir J. Travolta filme „Bulvarinis skaitalas“ (angl. „Pulp Fiction“. 1994)

Vis rimčiau įsikūnydamas į veiksmo filmų žanrą Samuelis L. Jacksonas gavo vaidmenį ir trečioje serijos dalyje „Kietas riešutėlis. Kerštas su kaupu“ (angl. „Die Hard: With A Vengeance“. 1995). Juostai pavyko užsitarnauti daugiausiai tais metais užsidirbusio projekto vardą, o tuo metu Samuelio L. Jacksono vardą jau žinojo visas pasaulis. Kitais metais aktorius suvaidino ir dar viename pavykusiame filme „Metas žudyti“ (angl. „A Time to Kill“), už kurį buvo nominuotas Auksiniam Gaubliui geriausio antraplanio aktoriaus kategorijoje.

Naujas vaidmuo ir nemokšos džedajai

Prie visų savo talentų aktorius gali vadintis ir visai geru prodiuseriu. Šioje „kėdeje“ Samuelis L. Jacksonas debiutavo dramoje „Eve’s Bayou“ (angl. „Eve’s Bayou“. 1997), kur kartu suvaidino ir pagrindinį juostos vaidmenį. Pasaulyje juosta buvo priimta ganėtinai teigiamai ir gavo net vienuolika skirtingų apdovanojimų, tarp kurių buvo geriausio aktoriaus įvertinimas „Black Film Awards“ apdovanojimų ceremonijoje. Tuose pačiuose apdovanojimuose juosta buvo pripažinta geriausiu metų filmu. Samuelis L. Jacksonas taip pat buvo prodiusavęs ir kitas juostas, tačiau daugiausiai įvertinimų pelnė būtent pirmasis jo darbas.

Tais pačiais metais aktorius ir vėl suvienijo jėgas su jo karjerą į teisingas vėžias pastačiusiu režisieriumi Quentin Tarantino juostoje „Džekė Braun“ (angl. „Jackie Brown“). Vaidmuo šioje juostoje neliko nepastebėtas kritikų ir aktorius pelnė dar vieną nominaciją Auksiniam Gaubliui ir Berlino filmų festivalyje tapo geriausiu metų aktoriumi.

Ateinančius kelis metus didžiais vaidmenimis aktorius neitin galėjo pasigirti. Ir nors Samuelis L. Jacksonas suvaidino džedajų Mace Windu „Žvaigždžių karų“ (angl. „Star Wars“) antroje trilogijoje, vaidmens naujausiame šiais metais išėjusiame tęsinyje jis negavo. „Taip, aš išties norėjau suvaidinti savo personažą septintoje dalyje, tačiau man niekas to neleido padaryti. Ir nesvarbu, ar aš būčiau vienarankis vaiduoklis, ar dar koks holograminis personažas, bet juostoje tiesiog nesuvaidinau. O ir šiaip, tie naujieji vaikiai dar tikrai turėtų apsilankyti kardų mokykloje. Vien iš to galima suprasti, kodėl pavadinime yra žodis „nubunda“. Na, bet trilogija dar tik prasidėjo, tai tikiu, kad jie išmoks valdyti savus ginklus“, – apie jaunasias žvaigždes pasakojo aktorius. „O šiaip prisimenu savo vienus pirmųjų susitikimų su George’u Lucasu. Mes atėjome į filmavimo aikštelę, kuri buvo išties tik didžiulis žalias kambarys, o aš rankose teturėjau savo violetinį šviesos kardą. Prie manęs prieina George’as ir sako „O tu žinai ką – vaidink, ką nori. Pulk, ką nori ir kaip nori“. Aš tiesiog pasimečiau ir nežinojau, ką daryti, tuomet užklausiau „O kokiu greičiu tai daryti?“. Atsakymas dar labiau pribloškė „Smugiuok taip greitai, kaip tik sugebi, mes jau paskui sumontuosim visatą taip, kad tai tiesiog visus privers aiktelėti“. Tada mes filmavimus ir pradėjome“, – besijuokdamas interviu užbaigė Samuelis L. Jacksonas.

Tarp „Žvaigždžių karų“ filmavimų aktorius pasirodė ir M. Nighto Shyamalano fantastiniame trileryje „Nepalaužiamasis“ (angl. „Unbreakable“). „Žmonės man iki šių dienų užsimena, koks nuostabus buvo šis filmas ir man primygtinai siūlo pačiam imtis tęsinio kūrimo“, – intriguojančiai portalui „Collider“ 2012-ais metais pasakojo Samuelis L. Jacksonas. „Reikės pabandyti susisiekti su Bruce’u Willisu ir pasiūlyti šią idėją, nes ir pats galiu prisipažinti – originalios dalies scenarijus patiko ir man pačiam“.

Mace_Windu_Jedi_Council_TPM
Aktorius Samuelis L. Jacksonas antrojoje „Žvaigždžių karų“ (angl. „Star Wars“) trilogijoje

Nuopelnas už aktorystę, devyni filmai ir šveplius antagonistas

Bendradarbiavimą su Q. Tarantino Samuelis L. Jacksonas pratęsė antroje „Nužudyti Bilą“ (angl. „Kill Bill: Vol. 2“) dalyje, kur pagrindinį vaidmenį suvaidino aktorė Uma Thurman. Pats režisierius iki šių dienų pripažįsta svarstantis apie galimybę sukurti trečią serijos dalį, tačiau kartu reikia prisiminti ir kitą faktą – režisierius sau yra pažadėjęs pasitraukti po dešimtojo režisūrinio projekto. Visai tikėtina, kad džiugios ir gerbėjų viltis sužadinančios viltys taip ir suduš į šipulius.

Kitas didis aktoriaus pasirodymas buvo juostoje „Treneris Karteris“ (angl. „Coach Carter“. 2005), kuriame Samuelis L. Jacksonas suvaidino aukštosios mokyklos krepšinio trenerį. Už šį vaidmenį aktorius pelnė geriausio aktoriaus vardą „Image Awards“ apdovanojimuose, o Palm Springso filmų festivalio finaliniame renginyje gavo apdovanojimą už visos karjeros nuopelnus kino industrijai.

Pastaraisiais metais aktorių galime išvysti ir kitoje jo pamėgtoje fantastinėje visatoje. Nors titruose aktorius ir nebuvo paminėtas, tačiau juostoje „Geležinis žmogus“ (angl. „Iron Man“) jis pasirodė finalinėse scenose. Studijos „Marvel“ visatoje aktorius jau pasirodė septyniuose filmuose, tačiau reikia pridėti, kad nors tas vaidmuo buvo grynai epizodinis, tai įėjo į jo ir studijos pasirašytą net devynių studijos filmų kontraktą suvaidinti Nicko Fury personažą. „Turiu prisipažinti – manęs nebus artimiausiuose dviejuose „Kapitono Amerikos“ (angl. „Captain America“) filmuose apie pilietinį karą ir spėju, kad studija gali mane taupyti galutiniam „Keršytojų“ (angl. „The Avengers“) mūšiui. O šiaip dar žiūrėsime, galbūt mums pavyks pratęsti dabartinį kontraktą, kam aš visai neprieštaraučiau“, – apie savo galimybę likti serijoje užsiminė aktorius. „Aš pats esu 60-ųjų produktas, todėl mano gyvenimas yra kiek kitoks, nei tai bandė parodyti ankstesnių dalių režisieriai. Jis buvo ganėtinai juodas ir tamsus, ypač, kai reikėjo kovoti už savo teises. Bet juk ne tai dabar svarbu – mano Nicko Fury personažas yra tikrai kietas ir brutalus herojus. Man patinka tokius vaidinti“.

Praeitais metais Samuelis L. Jacksonas suvaidino Valentine’o personažą Matthew Vaughno filme „Kingsman. Slaptoji tarnybe“ (angl. „Kingsman. The Secret Service“). Juostos režisierius užsimena, kad pradžioje jam visai nepatiko aktoriaus sukurtas personažas: „Samueliui suvaidinus pirmas scenas, mano reakcija buvo „O Dieve, tai tikrai nėra gerai“. Aš jam paaiškinau, kad jis tiesiog peržengė tam tikras ribas ir turi būti kiek švelnesnis“, – apie pirmus aktoriaus bandymus užsiminė režisierius Matthew Vaughn. „Ir visgi, Samuelis man paaiškino, kodėl toks personažas yra puikus antagonistas – dar savoje vaikystėje aktorius ganėtinai šveplavo, todėl niekas jo kalbų nevadino rimtomis. Samuelis tuo metu tik dar labiau norėjo įrodyti savo tiesą ir kitus įtikinti, jog jie klysta. Įsivaizduokit, jūs turite pinigų, turite galių – grubiai tariant turite viską, apie ką gali svajoti, o žmonės tavo kalbų nelaiko rimtomis, kas gali tikrai perkelti tą pyktį į visai naują lygmenį, o aš tai palaikiau puikia idėja. Jis man tiesiog pasiūlė juo pasitikėti, o laikui bėgant aš supratau, jog visgi gerai, kad pasitikėjau genijaus žodžiu – jo personažas nepakartojamas“, – interviu užbaigė režisierius.

Kingsman-0091
Aktorius Samuelis L. Jacksonas filme „Kingsman. Slaptoji tarnybe“ (angl. „Kingsman. The Secret Service“)

Tolimesnė draugystė su legendiniu režisieriumi ir šios savaitės žvaigždė – Samuelis Leroy Jacksonas

2012 metais stebuklingasis Samuelio L. Jacksono ir Quentino Tarantino bendradarbiavimas ir vėl davė stulbinamų rezultatų juostoje „Ištrūkęs Džango“ (angl. „Django Unchained“). Ir nors nei Oskarui, nei Auksiniam Gaubliui aktorius nebuvo nominuotas, tačiau šiam pavyko pelnyti mažiau svarbių apdovanojimų bei nominacijų. Šiais metais magiškasis duetas ir vėl sugrįžta juostoje „Grėsmingasis aštuonetas“ (angl. „The Hateful Eight“). Juosta jau dabar yra nominuota daugybei skirtingų nominacijų, o Quentinas Tarantino džiaugiasi, jog jo juostoje ir vėl yra sėkmės talismanas Samuelis L. Jacksonas. „Žinote, mes visi buvome labai susižavėję filmavimo darbais ir sulaukti tos dienos, kai pamatysime pilnai sumontuotą juostą, užtruko ilgokai. O tos dienos visi aktoriai tikrai laukė“, – portalui „Entertainment Weekly“ pasakojo Samuelis L. Jacksonas. „Šįkart juosta buvo kiek kitokia, nes pradėjome filmuoti lauke, o paskui užsidarėme viename kambaryje. Vienu metu buvo toks įspūdis, kad filmuojame esant 30 laipsnių šalčio ir vien dėl jo atrodėme ganėtinai pakrikę. Tą kiekvienas žiūrovas tikrai pamatys iš garų, sklindančių iš mūsų burnų, tačiau, be abejo, tas filmavimo laikotarpis buvo puikus. Įsivaizduokit, netgi buvo tokių scenų, kur mes visi nusifilmuodavome, o paskui patys nustebdavome žiūrėdami medžiagą. Ši juosta neabejotinai yra viena geriausių mano karjeroje“, džiaugsmingai interviu užbaigė Samuelis L. Jacksonas.

Samuelis L. Jacksonas taip pat yra ir aršus sporto gerbėjas. Aktorius prisipažįsta esantis legendinės „Harlem Globetrotters“ ir Jono Valančiūno komandos „Toronto Raptors“ gerbėjas, todėl aktorių laisvu metu išvysti pirmose eilėse visada labai realu. Samuelis L. Jacksonas taip pat mėgsta žaisti golfą, o šiuo metu prisipažįsta, kad jeigu mestų aktorystę, nedvejodamas bandytų tapti profesionaliu golfo žaidėju. „Žinote, ši sporto šaka man taip yra įaugusi į kraują, kad aš netgi savo sutartyse turiu įtraukęs punktą, jog labai norėdamas galiu dukart per savaitę ištrūkti iš filmavimo aikštelės pažaisti golfą“, – portalui „Entertainment Weekly“ pasakojo Samuelis L. Jacksonas.

Maža to, kad 2011 metais aktorius buvo įrašytas į Gineso rekordų knygą kaip tapęs daugiausiai tais metais uždirbusiu aktoriumi, asmeniniame gyvenime aktorius jau nuo seno gali džiaugtis ramybe. Samuelis L. Jacksonas su savo žmona LaTanya Richardson susituokė dar 1980-aisiais ir gali džiaugtis turėdami dukrą Zoe, kuri sėkmingai kopia kulinarės karjeros laiptais. Reporterei paklausus, kodėl žmona nepaliko aktoriaus jo sunkiausiais metais, kuomet šis buvo įstrigęs narkotikų liūne, aktorius atšauna: „Ji man visuomet kartojo, kad žinojo, jog užaugsiu į jos trokštamą vyrą. Ji tiesiog jautė, kad tapsiu tokiu, koks esu dabar, o ir šiaip – ji visąlaik buvo su manimi ir padėjo man sunkiomis akimirkomis“, – atšovė aktorius.

Kviečiame susipažinti su naujausiu aktoriaus Samuelio L. Jacksono ir režisieriaus Quentin Tarantino bendradarbiavimo vaisiaus „Grėsmingasis aštuonetas“ anonsu:

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles