MĖNESIO REŽISIERIUS. Guy’us Ritchie’is

Šiais laikais turbūt nėra tokio kino žiūrovo, kuris nežinotų režisieriaus Guy’aus Ritchie’io. Jis, kartu su dar vienu kino kūrėju, yra laikomas vienu geriausių kriminalinių veiksmo filmų kūrėju ir tikrai ne be reikalo. Visiškai unikalų stilių turintis režisierius išgarsėjo dar praėjusiame tūkstantmetyje, o beveik kiekvienas jo darbas yra laikomas puikiu pavyzdžiu. Dažnai net kai kurie Lietuvos režisieriai yra sulyginami su G. Ritchie‘iu, tačiau žvelgiant realiai, jiems dar toli šviečia iki šio kino kūrėjo meistriškumo. Savotišką gatvių kriminalų stilių įvaldęs G. Ritchie‘is visuomet džiugina kino žiūrovus smagiomis muštynių scenomis, įtemptu veiksmu ir efektingais sulėtintais kadrais. Taigi, rugpjūtį pasirodant naujam režisieriaus filmui „Šnipas iš U.N.C.L.E.“, kviečiame susipažinti su britų kino kūrėju.

Kelias iki kino industrijos

Guy‘us Ritchie‘is gimė 1968 metais Hetfilde, Hertforšyre, Jungtinėje Karalystėje. Jis yra kilęs iš šeimos, kurioje vyrai tarnavo kariuomenėje, o senelis 1940 metais žuvo fronte Antrojo pasaulinio karo metu. Giliau pasikapsčius giminės medyje galima išvysti, kad G. Ritchie’io šaknys siekia net Anglijos karalių Edvardą I. Kad ir kaip ten bebūtų Guy’us yra antras vaikas šeimoje ir turi vyresnę seserį Tabathą.

Guy‘aus gyvenimas prasidėjo gana normaliai ir įprastai. Iki penkiolikos metų jis mokėsi Stanbridge Earls mokykloje, bet, kadangi dar būdamas vaiku Guy‘is buvo disleksikas, jį iš mokyklos pašalino. Tiesa, vėliau pradėjo sklisti įvairių kalbų dėl šio pašalinimo. Jo tėvas aiškino, kad sūnų pašalino iš mokyklos, nes jis vietoj to, kad eitų į pamokas, laiką leido kambaryje su mergina. Taip pat, buvo kalbama, kad Guy‘us iš mokyklos pašalintas dėl narkotikų vartojimo, nors jis pats teigė, jog narkotikus vartoti pradėjo konkrečiai dėl to, kad buvo pašalintas.

Nebeturėdamas kur dėtis, G. Ritchie’is pradėjo dirbti smulkius darbelius kino industrijoje, kol galiausiai pradėjo mokytis režisūros meno ir baigęs mokslus ėmė režisuoti reklamas. Na, o režisieriaus tikroji karjera prasidėjo su pirmuoju trumpametražiu 20 minučių trukmės filmuku, kuris 1995 metais ir padėjo pagrindą pirmajam pilno metro režisieriaus filmui „Lok, stauk arba šauk“ (angl. „Lock, Stock and Two Smoking Barrels“).

Pirmieji įspūdingi režisūriniai žingsniai

Taigi, visai neblogą įspūdį padaręs trumpametražis filmas „Tvirta byla“ (angl. „The Hard Case“) tapo pavyzdžiu, įrodančiu, jog Guy‘us gali kurti. Būtent su šiuo filmu ir tėvu pašonėje jis kreipėsi į Peterį Mortoną, populiariausio pasaulyje kavinių tinklo „Hard Rock Cafe“ bendrasavininkį, kad šis nukreiptų į potencialius pirmojo pilnametražio filmo finansuotojus. P. Mortonas kreipėsi į Los Andžele studijuojantį Matthew Vaughną (beje, dabar jau taip pat puikų režisierių), kuris sutiko tapti „Lok, stok arba šauk“ prodiuseriu. Taigi visa kompanija – Matthew, Guy‘us su tėvu ir Peteris – kreipėsi į aktorę, prodiuserę ir Stingo žmoną Trudie Styler su prašymu finansuoti filmą. Po sėkmingo pokalbio, prasidėjo filmo kūrimas, užtrukęs vos 8 mėnesius. Pradžioje filmas buvo rodomas tik Jungtinėje Karalystėje, tačiau, sulaukęs teigiamų atsiliepimų, buo išleistas tarptautiniu mastu. Būtent po šio filmo premjeros Guy‘us buvo supažindintas su pop karaliene vadinama Madonna, kurią 2000 metais vedė.

Kadras iš filmo "Lok, stok arba šauk"
Kadras iš filmo „Lok, stok arba šauk“

„Lok, stok arba šauk“ apskritai buvo filmas, pasauliui pristatęs nemažai aktorių, kurie dabar mėgaujasi šlovės spinduliais. Nors Nickas Moranas nėra ypatingai garsus, tačiau vis dar nemažai vaidina britų kine. Lygiai tą patį galima pasakyti ir apie su Lietuva šiek tiek susijusius Dexterį Fletcherį ir Vinnie Jonesą. Svarbiausias ir žinomiausias iš to filmo išaugęs aktorius – Jasonas Stathamas, kuris dabar yra bene pagrindinis veiksmo filmo finansinės sėkmės garantas. Ir visi jie už savo karjeras turi būti dėkingi debiutavusiam Guy‘ui Ritchie‘ui.

Antrasis pilno metro filmas G. Ritchie‘io karjeroje buvo taip pat puikiai sutikti „Vagišiai“ (angl. „Snatch“), pristatyti 2000 metais. Tai buvo dar viena kriminalinė komedija, kurios originalus pavadinimas buvo „Deimantai“ (angl. „Diamonds“). Galima numanyti, kad Guy‘us tuo metu buvo labai smarkiai supančiotas Madonnos moteriškų kerų, mat jau tada jos kūriniai dominavo oficialiame filmo garso takelyje. Kad ir kaip ten bebūtų, šįkart dėl finansų Guy‘ui nebereikėjo, nes jam už nugaros stovėjo solidi Holivudo studija. Tai paaiškina ir amerikiečių aktorių atsiradimą filme. Tiesa, net labai geras rinkinys – Bradas Pittas, Benicio del Toro ir Dennis Farina. Filmas išsiskyrė tuo, kad labai žaidė laiko sąvoka ir tam tikras situacijas piešė tuo pat metu, tik iš skirtingų perspektyvų. Tuo metu labai gerai įvertintas filmas dar ir dabar yra laikomas stipriu darbu, prieš svarbų įvykį gyvenime. Ir tas įvykis, nusmukdęs režisieriaus karjerą – vestuvės su Madonna.

Kritimas žemyn

Kad ir kaip ironiškai skambėtų, vestuvės su Madonna buvo visiškas Guy’aus karjeros krachas. Režisierius kuriame laikui liovėsi kurti normalius filmus ir ėmėsi savo žmonos vaizdo klipo kūrimo dainai „What it Feels Like for a Girl“. Tada dar sukūrė trumputėlį filmuką „BMW“ serijos filmams, kuriame beje, taip pat nusifilmavo Madonna. Na ir galiausiai, parbloškiantį kirti sudavė „Nublokšti“ (angl. „Swept Away“) – 1976 metų tokio paties pavadinimo filmo perdirbinys, kuriame pagrindinį vaidmenį taip pat atliko Madonna.

Kadras iš filmo "Nublokšti"
Kadras iš filmo „Nublokšti“

„Nublokšti“ pasakojo apie turtingą ir bjaurią moterį, kuri po laivo katastrofos atsiduria negyvenamoje saloje su nuolat ją žeminančiu jūreiviu komunistu. Ir šis filmas buvo toks siaubingas, kad dauguma filmų mėgėjų ar tiesiog G. Ritchie’io gerbėjų net nepriskiria juostos jo kūrybai, o tiesiog vartoja terminą „Madonnos filmas“. Kritikai romantinę komediją sumaišė su žemėmis, o žiūrovai tiesiog nėjo į kino teatrus. Apie 10 milijonų kainavęs filmas per visą savo rodymo laikotarpį JAV uždirbo vos 600 tūkstančių dolerių, o pagal uždarbį 2002 metais atsidūrė 249 vietoje. Nepaisant to, Guy’us iki šiol per daug nereaguoja į kritiką ir smarkiai neliūdi dėl nenusisekusio filmo. „Nublokšti“ visuomet ir buvo skirtas labai siaurai auditorijai. Pati pirma mintis buvo sukurti labai mažą filmą. Tik kad negali kurti mažų filmų su savo buvusia“, – teigė G. Ritchie‘is.

Po šio tragiško filmo pasirodymo stojo trijų metų tyla. Kol galiausiai režisierius patylomis iššovė su „Revolveriu“ (angl. „Revolver“). Prie kriminalinio žanro sugrįžęs Guy‘us bandė atsitiesti po stipraus smūgio, tačiau ir šįkart praeities šleifas ir, matyt, žmonos šešėlis, užspaudė jo sėkmę. Pirmiausia, tai scenarijus buvo sukurtas gerokai seniau, iškart po „Nublokštų“, tačiau jokia studija nenorėjo prisidėti prie filmo. Kaip buvo pranešta, perskaitę scenarijų, studijos „Sony“ vadovai tiesiai šviesiai išprašė Guy‘ų lauk iš patalpų. Prie sėkmės neprisidėjo net ir tai, kad filmas buvo kuriamas bendrai su kultiniu Prancūzijos režisieriumi Lucu Bessonu. Pastarasis padėjo Guy‘ui parašyti scenarijų ir prodiusavo juostą. Problemos taip pat neįsprendė pas draugą sugrįžęs Jasonas Stathamas, kuris filmavosi kartu su Ray‘um Liotta, Vincentu Pastore ir Marku Strongu. Niekas nesugebėjo iškelti šio filmo iš nesėkmės liūno. Ne prakutę aktoriai nesugebėjo sukelti tokio įspūdžio, jog žmonės eitų į teatrus. JAV filmas tesugebėjo uždirbti 84 tūkstančius dolerių, nors bendrai visame pasaulyje filmo uždarbis siekė 6,8 mln. dolerių. Kas, realiai, yra beveik nieko.

Kadras iš filmo "Rokenrola"
Kadras iš filmo „Rokenrola“

Įdomu tai, kad būtent su byrančia santuoka pasirodė ir pirmasis geras ir finansiškai stiprus Guy‘aus filmas po aštuonerių metų pertraukos. 2008 metais pasirodė „Rokenrola“ (angl. „RocknRolla“), kuriame pagrindinį vaidmenį atliko Gerardas Butleris. Be jo filme taip pat pasirodė ir senas Guy‘aus draugas Markas Strongas, taip pat kylanti britų žvaigždė Tomas Hardy‘is ir reperis Ludacrisas. Filmas buvo labai gerai sutiktas kritikų ir ypatingai kino žiūrovų. Filmas visam pasaulyje sugebėjo užsidirbti 25 milijonus ir vėl priminė, jog Guy‘us gali kurti puikius kriminalinius filmus. Tiesa, po skyrybų su plieniniu rutuliu, arba Madonna, Guy‘us dar smarkiau pasinėrė į kino kūrimą ir tada visas pasaulis prisiminė, kas ir kuo ypatingas yra Guy’us Ritchie’is.

Pakilimas iš pelenų

Būtent „Rokenrola“ buvo tas filmas, kuris, kaip ir „Tvirta byla“, buvo pagrindas Guy‘ui atsispirti nuo dugno ir vėl plaukti į plačius kino vandenis. Kino studijos „Warner Bros.“ atstovai surizikavo ir davė jam 90 milijonų biudžetą sukurti filmui. Tokia filmui, kuris atgaivino režisierių, pagrindinį aktorių ir visą žanrą. Galbūt nereiktų teigti, jog Robertas Downey’is Jaunesnysis atsigavo su „Šerloku Holmsu“ (angl. „Sherlock Holmes“), bet prie staigaus kilimo karjeroje šis vaidmuo tikrai prisidėjo. O jei jau kalbant apie Ritchie’į, tai šis filmas jam atnešė tikrą šlovę jau ne tik mažame kriminalinių filmų gerbėjų tarpe, bet visame pasaulyje. Puikus scenarijus, smagi vaidyba ir labai netipiškas Šerloko Holmso atvaizdavimas pelnė net 2 JAV kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimų nominacijas. Na, ir daugiau nei 500 milijonų dolerių pajamų, jei jau taip žiūrint.

Tai, tuo pačiu, buvo ir pirmasis Guy‘aus filmas, kuris buvo toks brangus. Duodamas vieną interviu režisierius labai džiaugėsi galimybe laisvai kurti filmą ir neskaičiuoti. „Tai yra labai geras jausmas. Anksčiau nesu kūręs filmo, kai kišenės buvo pilnos pinigų“, – sakė G. Ritchie’is.

Kadras iš filmo "Šerlokas Holmsas"
Kadras iš filmo „Šerlokas Holmsas“

Po šio filmo pasirodymo kino mėgėjai tiesiog pašėlo ir varvindami seiles laukė antrosios dalies, kurie pasirodė 2011 metais. Praktiškai taip pat gerai įvertintas „Šerlokas Holmsas: Šešėlių žaidimas“ (angl. „Sherlock Holmes: A Game of Shadows“) uždirbo irgi beveik tiek pat, vos 20 milijonų daugiau. Šiek tiek mistiniai, bet labiau kriminaliniai veiksmo filmai žavėjo savo istorinėmis detalėmis, puikiomis kovų scenomis ir tiesiog tobulai aktoriams pritaikytais dialogais. Prie visko prisijungė smagus detektyvas ir gavosi puikus darbas, kurio trečiosios dalies visi Guy‘aus gerbėjai dar laukia. Taigi, vos su dviem filmais režisierius sugebėjo uždirbti daugiau nei milijardą dolerių, o tai jam atvėrė kelius ir atrišo rankas, siekiant kurti dar įvairesnius filmus. Tiesa, apie trečiąją „Šerloko Holmso“ dalį kalbos dar tik sklinda ir tikrai ne iš Guy’aus lūpų.

Žvilgsnis į gyvenimą

Guy‘us yra ne tik išskirtinis režisierius, bet kartu ir rytų kovų menų meistras. Nuo septynerių jis treniravosi Šotokan Karate ir yra įgijęs juodąjį diržą. Šie įgūdžiai, neabejotina, pravertė jam gyvenime, tačiau vieną kartą ir buvo pakišę koją. 2000 metais policija sulaikė Guy’ų už tai, kad jis prie jo ir Madonnos namų smarkiai sužalojo prie jo namų besišlaistantį dvidešimtmetį jaunuolį.

Kai 2008 metais jis skyrėsi su Madonna, Guy’us įgijo turto, kurio vertė siekė 50-60 milijonų JAV dolerių. Į šią sumą įsiskaičiavo baras Londone ir namai Viltšyre. Taigi, Guy’us yra ne tik režisierius, bet ir baro savininkas.

Išsiskyręs G. Ritchie’is ilgai vienas nebuvo ir užmezgė santykius su modeliu Jacqui Ainsley, kurią vos prieš mėnesį vedė. Nepaisant to, kad vestuvės įvyko tik liepą, jiedu jau turi tris vaikus – Rafaelį, Rivką ir Levį.

Dabartis ir ateitis

Metant trumpą žvilgsnį į ateitį, G. Ritchie’is imasi kiek pažįstamo, bet kartu ir nelabai žanro – istorinio epo apie karalių Artūrą filme „Apvaliojo stalo riteriai: Karalius Artūras“ (angl. „Knights of the Round Table: King Arthur“). Pagrindinį vaidmenį filme atliks Charlie’is Hunnamas, o prie jo prisijungs ir ankstesnių Guy’aus filmų žvaigždė Jude’as Law. Jau dabar manoma, kad filmas bus tikrai sėkmingas, mat režisierius turėtų pritaikyti savo stilistiką. Jei viskas klostysis sėkmingai, filmas turės ne vieną ir ne du tęsinius.

Na, o jei žiūrint į rugpjūčio mėnesio premjeras, sutinkame dar vieną kiek kitokio žanro, bet irgi su daug veiksmo esantį filmą „Šnipas iš U.N.C.L.E.“ (angl. „Man from U.N.C.L.E.“). Istorija, pasakojanti apie JAV ir SSRS šnipų bendradarbiavimą šaltojo karo periodu tikrai turėtų intriguoti, ypatingai dėl to, jog ji sukurta tipiniu Guy‘aus stiliumi ir, savaime suprantama, nepraleidžiant komedinių elementų. Filmo premjera – rugpjūčio 14 diena.

Filmografija (apžvalgos):

1998 – „Lok, stok arba šauk“ (angl. „Lock, Stock and Two Smoking Barrels“)
2000 – „Vagišiai“ (angl. „Snatch“)
2006 – „Revolveris“ (angl. „Revolver“)
2009 – „Šerlokas Holmsas“ (angl. „Sherlock Holmes“)
2011 – „Šerlokas Holmsas. Šešėlių žaidimas“ (angl. „Sherlock Holmes: A Game of Shadows“)
2015 – „Šnipas iš U.N.C.L.E.“ (angl. „The Man From U.N.C.L.E.“)

Taip pat skaitykite

Komentarai

  1. komentatorė / 2015 rugpjūčio 11

    Straipsnio kalba labai prasta. Tap ir badė akis skaitant.