Ar jums patinka miuziklai? Ar mėgstate, kai kino filmai jus nukelia į egzotiškus kraštus? Ar žavitės saldžiomis meilės istorijomis? Jei taip, tai… nežinau, ar „Ryžių karoliukai“ (angl. „Basmati Blues“) yra būtent tai, ko ieškote. Tai filmas, kuris lyg ir turi visus šiuos komponentus, bet sugeba juos meistriškai sudirbti.

Juosta pasakoja apie jauną mokslininkę Lindą (akt. Brie Larson), kuri milžiniškos kompanijos yra pasiunčiama į Indiją įtikinti vietinius ūkininkus pirkti jos sukurtus genetiškai modifikuotus ryžius. Linda mano, kad ypatingai maistingi ryžiai gali išspręsti daug vietinių gyventojų problemų, tuo tarpu kompanijos vadovas Gurgonas (akt. Donaldas Sutherlandas) turi šiek tiek kitokių planų.

Kadangi „Ryžių karoliukai“ turi aibę problemų, tai nuo jų pradėti yra daug lengviau. Filmas turi tikrai prastą siužetą. Jo prastumas yra net kelių lygių. Pirmiausia, tai nuobodi istorija, be jokių ypatingų siužetinių užsukimų. Filmo siužetas yra pakankamai aiškus nuo pradžių, kai iškart suprantame kas yra gerieji veikėjai, o kas yra blogieji. Filmo antagonistų paslėpimas bent iki antrosios filmo dalies tikrai būtų buvęs geresnis sprendimas, leidęs filmo kūrėjams rankovėje turėti nors vieną įdomesnį kozirį. Deja, debiutuojantis režisierius Danas Baronas visas savo kortas mums parodė nuo pat pradžių.

Žinoma, vienas siužetinis netikėtumas buvo. Jis buvo susijęs su pačiais ryžiais. Ir čia pasimatė antro lygio siužeto prastumas – jis nelogiškas! Pavyzdys su ryžiais siužeto absurdiškumą ir neapgalvojimą parodo puikiausiai. Brie Larson veikėja kartu su savo tėčiu pati sukūrė ryžius, čia buvo jų reikšmingiausias mokslinis pasiekimas ir… jie nežinojo kaip tie ryžiai auga! Taip, mokslininkai apie savo atradimą nežinojo tiek, kiek žinojo moksliniais laipsniais pasigirti negalintis kompanijos vadovas. Tokiu istorijos viražu kūrėjai pabandė nustebinti, tačiau jiems pavyko ne priversti aiktelėti iš netikėtumo, o priversti supykti dėl jų kvailų siužetinių sprendimų.

Keliaujame į trečią siužetinio prastumo lygmenį. Po šio filmo peržiūros labai didelio susierzinimo, kurį jaučiu, gal ir nebūtų, jei „Ryžių karoliukai“ būtų buvęs tik nuobodus ir kvailas filmas. O deja deja… Tikriausiai, dėl neapsižiūrėjimo, o gal dėl atsainumo filmo kūrėjai „Ryžių karoliukus“ pavertė labai įžeidžiančiu filmu. Pirmiausia, tai požiūris į Indiją. Turtinga šios šalies kultūra parodoma labai stereotipiškai. Kam kelti savo istoriją į šį kraštą, jei parodai nulį autentiškumo, o tik nusibodusių klišių kratinį? Vietiniai gyventojai neturi jokio kompleksiškumo, yra visiškai vienpusiški. Iš jų išskirti galima nebent vieną pagrindinių veikėjų Radžitą, kuris nebuvo vieno tipažo personažas. Indai šiame filme buvo rodomi komiškai ir stereotipiškai, taip kaip „Simpsonuose“ yra vaizduojamas Eipas. Ar tikrai mums reikia to?

Visas blogybes, žinoma, nugali meilės ir ryžto vedama pagrindinė veikėja Linda. Nors nedorus kompanijos užmojus Radžitas buvo supratęs daug anksčiau, jam tikslo pasiekti nepavyksta. Tai turi padaryti iš Amerikos atvažiavusi gelbėtoja Linda. Nors Brie Larson yra puiki aktorė, o ir šis jos pasirodymas nebuvo visiškai tragiškas, tačiau už „baltojo gelbėtojo iš už jūrų marių“ idėją šiame filme nepykti negaliu. Tai parodo visaiškai siaurą kūrėjų požiūrį į kitus kraštus ir tų žmonių mentalitetą ir protinius sugebėjimus. Kolonistinis mąstymas, kad mes protingesni, arba mes protingesni ir jus išgelbėsim, tikrai nekelia didelio malonumo. Reikia tikėtis, kad tai retas atvejis, ir europiečiai ir baltieji amerikiečiai supras, kad nėra aukštesnės civilizacijos žmonės už tuos pačius indus ar kitų žemynų gyventojus. Gal tada ir kine nebesulauksime tokių siauraprotiškų marazmų.

Keliaujame į kitą lygį. Jame mus pasitinka muzikos garsai. „Ryžių karoliukai“ yra miuziklas. Nėr ypatingai daug dainų, bet vis tiek tai miuziklas. Ar kažką pakeistų jei filme veikėjai karts nuo karto neuždainuotų? Sunku atsakyti. Siužeto prasme, tai tikrai jokios įtakos neturėtų. Tačiau muzikiniai intarpai leis įsiminti šią juostą ilgesniam laikui. Kodėl? Nes kūriniai buvo linksmi ir kartais absurdiški. Pati muzika nebuvo stipri, nes nė vienos melodijos nebūčiau paniūniavęs tik pasibaigus filmui. Tačiau dainų žodžiai… Tai buvo „fantastika“! Niekada negalvojau, kad kada nors žiūrėsiu miuziklą, kuriame pagrindinis visų kūrinių motyvas bus moksliniai biologiniai terminai. Koks puikus laikas būti gyvam! O jei rimtai, tai dainų žodžiai buvo keisti…

Stipriausia filme buvo techninė pusė. Nors siužetas Indiją parodė labai stereotipiškai, vaizdai atskleidė šio krašto gamtos, architektūros grožį, gyventojų tradicinių rūbų spalvų įvairovę. Tad akis paganyti buvo kur. Kūrėjai minimaliai bandė žaisti su specialiaisiais efektais, kas nebuvo pats blogiausias sprendimas. Taip buvo norima išspausti dar daugiau romantikos ir rezultatas nebuvo labai prastas, nes neatrodė visiškai pigiai.

Aktorių pasirodymai maždaug atitiko viso filmo kokybę. Tai reiškia, kad buvo arba labai vidutiniai, ar, deja, žemiau tos ribos. Brie Larson, kaip ir priklauso, buvo ryškiausia filmo žvaigždė ir jos pasirodymas buvo geriausias. Tačiau, klausimas, ar įspūdžio apie jos gerą pasirodymą nesukėlė tik jos vidinis žavesys. Ekrano grandas Donaldas Sutherlandas filme atostogauja, bet ant jo labai pykti negali. Tokie filmai jam yra lengvas uždarbis ir papildomas užsiėmimas, kuris praskaidrina pensinę rutiną. Apie kitus pasirodymus aš norėčiau susilaikyti.

„Ryžių karoliukai“ – banalus, nuobodus ir labai stereotipiškas filmas, kurio vieninteliu šiaudu tampa nebloga techninė pusė. Patinka muzikiniai filmai? Įsijunkit „Kalifornijos svajas“ (angl. „La La Land“), „Muzikos garsus“ (angl. „The Sound of Music“) ar „Šerbūro lietsargius“ (pranc. „Les Parapluies de Cherbourg“). Patinka filmai apie Indiją? Pasižiūrėkit „Gandį“ (angl. „Gandhi“) ar „Lušnynų milijonierių“ (angl.“ Slumdog Millionaire“). Dievinate Brie Larson? Pažiūrėkite „Kambarį“ (angl. „Room“), už kurį ji pelnė „Oskaro“ statulėlę. Jau, manau, supratot, kur link suku. Tą laiką, kurį numatėte skirti „Ryžių karoliukams“, skirkite kitam, geresniam filmui.

4.3
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
3.0
Režisūra
3.0
Kinematografija
6.0
Garso takelis
4.0
Techninė pusė
7.0
Aktoriai
3.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles