Ar žinote, kad… „Kuždesių sala“

Ar žinote, kad… „Kuždesių sala“

Šį savaitgalį Lietuvos kino teatrus pasiekia ilgai lauktas meksikiečių režisieriaus Alejandro González Iñárritu filmas „Hju Glaso legenda“ (angl. „The Revenant“), kuriame pagrindinį vaidmenį atlieka Leonardo DiCaprio. Kol šio aktoriaus gerbėjai puse lūpų drįsta prognozuoti, kad „šiemet tai jau tikrai Leo gaus Oskarą“, o interneto troliai kaip ir kasmet nesiliauja kurti pašaipių komiksų šia tema, siūlome prisiminti kiek ankstesnį L. DiCaprio vaidmenį. Skaitytojų pageidavimu pristatome keletą faktų, kurių galbūt nežinojote apie Martino Scorsese‘s režisuotą mistinį trilerį „Kuždesių sala“ (angl. „Shutter Island“), pasirodžiusį 2010 m. Taigi – keletas įdomių detalių apie L. DiCaprio, M. Scorsese ir „Kuždesių salą“:

 
 

1. „Kuždesių sala“ – paskutinis Martino Scorsese‘s filmas, nufilmuotas naudojant tikrą juostą.

2. Užrašas, kuris matomas ant ligoninės kapinių tvoros: „Prisiminkite mus – mes taip pat gyvenome, mylėjome ir juokėmės“ (angl. remember us for we too have lived, loved and laughed) iš tikrųjų pasiskolintas iš Medfildo Vain Leiko kapinių (Masačusetso valstija, JAV).

ar_zinai_kad_shutter_island_1
Užrašas „Rremember us for we too have lived, loved and laughed“ filme ir Medfildo Vain Leiko kapinėse

3. Filme žaidžiama anagramomis: be tos, kuri yra iššifruojama filmo pabaigoje, paties filmo pavadinimas taipogi yra anagrama (angl. Shutter island yra anagrama „truths and lies“ ir „truths/ denials“).

4. Filmo pradžioje keltas priartėja prie Kuždesių salos. Iš tikrųjų realybėje tokia sala neegzistuoja. Tai, kas matoma filme, yra Pedoko salos (pastatų griuvėsiai), Meino Akadijos nacionalinio parko, Masačusetso Medfildo valstybinės ligoninės bei Ternerio kalvų golfo klubo Ipsviče (Masačusetsas) kombinacija, sujungta pasitelkiant kompiuterinę grafiką. Saloje esantys kalnai taip pat buvo sukurti panaudojus kompiuterinę grafiką, tačiau jie pridėti jau post-produkcijos etape.

ar_zinai_kad_shutter_island_2
Kuždesių sala filme

5. Juosta nufilmuota tikroje psichiatrinėje ligoninėje Masačusetse.

ar_zinai_kad_shutter_island_3
Apleista Medfildo ligoninė tikrovėje ir prikelta filme

6. Nors filmo vyksmas trunka keturias dienas ir dauguma personažų apsiriboja vos pora skirtingų kostiumų, vis tik prie jų buvo daug darbo. Nors pagrindiniai personažai savo drabužius keitė retai, jų kostiumams teko atlaikyti daug išbandymų: vien Tedžio, kurį vaidina L. DiCaprio, kostiumo buvo sukurtos net 44 versijos! Tiek daug jų prireikė dėl to, kad L. DiCaprio personažui teko patirti daugybę išbandymų ir atlaikyti įvairius atmosferos reiškinius: kostiumas sušlapo jūroje, buvo suplėšytas per uraganą, jo nenusirengęs Tedis nakvoja oloje… Taigi buvo sukurta daugybė skirtingų to paties kostiumo švarumo ir nusidėvėjimo variantų.

7. Nors ir sakoma, kad kol žmogus neišmoko kontroliuoti orų, žemė ir toliau ims viršų, kine ši taisyklė negalioja. Kuždesių salą merkusiam lietui sukurti buvo sunaudota 150 000 litrų vandens, o uraganą sukėlė keturi ventiliatoriai, kuriais galima išgauti oro sroves, judančias 130 km/ h greičiu. Tiesa, scenose, kur buvo svarbu kokybiškai užfiksuoti veikėjų dialogus, vėjo greitis buvo „sumažintas“ iki 120 km/ h. Prisimindamas šių scenų filmavimą, L. DiCaprio pasakojo: „Kai neskęsdavome šimtuose litrų vandens, kuriuos ant mūsų pildavo kranas, tai vaikinai mus aplaistydavo su gaisrinėmis žarnomis arba būdavome aptaškomi vandeniu iš vamzdžių, pritaisytų prie milžiniškų ventiliatorių. Tačiau galutinis rezultatas išėjo labai realistiškas“. Beje, vyriausiasis specialiųjų efektų prižiūrėtojas teigia, kad didžioji dalis techninio personalo vandens buvo permerkti ne mažiau nei aktoriai.

8. Iš pradžių buvo planuojama, kad „Kuždesių salą“ režisuos Davidas Fincheris. Vėliau, jau patvirtinus režisieriumi Martiną Scorsesę, kaip galimi pagrindinių vaidmenų atlikėjai buvo minimi aktoriai Robertas Downey Jaunesnysis ir Joshas Brolinas. Vis tik galiausiai M. Scorsese pasirinko L. DiCaprio ir Marką Ruffalo.

9. Dachau prisiminimų scenas buvo planuojama filmuoti naudojant 65 mm kameras, tačiau jau po antros nakties filmavimo kameros buvo nepataisomai sugadintos. Tačiau vis tik kelios scenos, kuriose civiliais drabužiais vilkintis Tedis eina per karo stovyklą filme išliko.

10. Rašiklis, kurį filme naudoja Tedis, yra „Parker Jotter“, kuris buvo sukurtas 1954 m. – tais pačiais metais, kuriais ir plėtojasi filmo vyksmas. Tai buvo pirmasis populiarumo sulaukęs šratinukas – 1954 m. 3, 5 mln. ir būtent „Parker Jotter“ dominavo rinkoje dar gerą dešimtmetį.

ar_zinai_kad_shutter_island_5
„Parker Jotter“ rašiklis, panaudotas filme

ĮSPĖJIMAS!!! TOLIAU ATSKLEIDŽIAMAS FILMO TURINYS. ĮSPĖJIMAS!!! TOLIAU ATSKLEIDŽIAMAS FILMO TURINYS. ĮSPĖJIMAS!!! TOLIAU ATSKLEIDŽIAMAS FILMO TURINYS

Pats M. Scorsese pripažįsta, kad nors visame filme yra gana aiškių užuominų, suprasti filmo pabaigą po vienos peržiūros gali būti sudėtinga. L. DiCaprio šį filmą apibūdina taip: „Kuždesių sala“ – tais simbolinė vidinė Tedžio Danielso kelionė. Tai, kas nutinka saloje ir tai, kas nutinka Tedžio sieloje yra daugiau nei susiję – viena lemia kitą. Tai nepaprastos savęs paties paieškos: jis ieško tiesos saloje, tačiau iš tiesų, jis ieško tiesos pats savyje.“ Kitame interviu jis pridėjo: „Manau, kad „Kuždesių sala“ pradėjo gyventi savo atskirą gyvenimą, kadangi mes net nepastebėjome, kokia emociškai sunki yra ši Tedžio istorija ir kai ją iš tiesų supranti, suvoki, kad tai labai tamsus, sužalotas žmogus, kuris tiek visko patyrė, kad tiesiog nori tik kokiu nors būdu ištrūkti iš visuomenės. Jis joje nebegali gyventi“. Taigi – tiesiau ar su užuolankom filmo kūrėjai leidžia nedviprasmiškai suprasti, kad viskas, kas vyksta filme iš tiesų yra pagrindinio personažo sukurta realybė, kadangi nuo tikrosios jis stengiasi pabėgti.

Tačiau kai kurių žiūrovų net ir kompetentingiausi paaiškinimai neįtikina – vis tiek atsiranda vienas kitas manantis, kad Tedis yra sveiko proto ir kai kurias filmo detales traktuoja kaip įrodymus, patvirtinančius šią teoriją. O kuria versija verta labiau tikėti – kiekvieno pasirinkimo laisvė.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles