Tai dar viena John le Carré knygos ekranizacija, po prieš tai sekusio, nemažai pagyrų susilaukusio espionažo trilerio „Bastūnas, Siuvėjas, Kareivis, Šnipas“ (angl. „Tinker Taylor Soldier Spy“). Kam neteko girdėti, prieš tapdamas rašytoju, le Carré buvo Jungtinės Karalystės karinės žvalgybos „MI6” narys, kas jo novelėms suteikia politiniams detektyvams būtiną autentiškumo jausmą. Visgi su „Išdaviku“ kūrėjai pasirinko kiek kitą kryptį ir autentikška šitos istorijos tikriausiai nepavadinsite.

Tai apie ką filmas?

Kelionės į Maroką metu poezijos dėstytojas Peris su žmona Gaile sutinka rusų mafijozą Dimą, kuris įtraukia porą į savo planus, apimančius mafijos kovą dėl valdžios, milijardinių sumų „plovimą“ ir tarpvalstybines diplmatijos užkulisius.

Daugiau nei viena sudėtinga tema yra paliečiama per dvi valandas, ir jei žiūrėjote „Bastūnas, Siuvėjas, Kareivis, Šnipas“, turbūt tikitės dar vieno labirinto iš kurio kelio ieškosite filmui jau seniai pasibaigus. Bet šįkart to daryti nereikės, visai kaip reklaminis klipas filmui, šis filmas jaučiasi kaip reklaminis klipas knygai, kuria jis yra paremtas. Tai geriausiai juntama filmo pradžioje, kur scenos atrodo kaip įžangos į veiksmą, kuris nespėjęs į kažką pavirsti yra pakeičiamas kita įžanga.

„Išdavikas“, panašiaip kaip „Da Vinčio Kodas“ yra sunkiai įtikėtina situacija, į kurią papuola įprasti, tam nepasirengę žmonės. Kas teoriškai turėtų leisti žiūrovui nesunkiai įsitraukti į veiksmą ir susitapatinti su veikėjais. Visgi praktikoje, gal dėl to, kad nesame gerai susipažinę su herojais, tai panašėja į istoriją, kurią pradėjote klausyti jai jau įpusėjus ir pirmai progai pasitaikius išmainysite į kažką įdomesnio.

Daugeliui į filmą dėmesį atkreips didesnio biudžeto filmuose vis rečiau pastebimas Ewanas McGregoras „Traukinių Žymėjimas“ (angl. „Trainspotting“), kuris kartu su Stellanu Skarsgårdu („Keršytojai“, „Toras“) ir Damianu Lewisu („Desantininkai“ (angl. „Band Of Brothers“)) užima daugiausiai laiko ekrane. Tačiau nei vienas iš aktorių nežiba iš dalies vien dėl savo stereotipiškų veikėjų. Rusai keikiasi, geria ir giriasi savo kalėjimo tatuiruotėmis, jaunas profesorius yra nuolat sugundomas dar jaunesnių merginų, o valdžios pareigūnai meluoja ir manipuliuoja žmonėmis. Ar išvardinau kažką, ką girdėjote pirmą kartą? Vargu.

Dar viena, daugiau jukinga, nei filmą gadinanti detalė yra rusų kalba, kurią veikėjai kartas nuo karto užmiršta. Kadangi veiksmas sukasi aplink rusų mafijozus, girdime rusų kalbą, kuri atsirandant daugiau veikėjų ima maišytis su anglų. Viskas lyg ir gerai, kol filmo eigoje patys rusai tarpusavyje nepradeda kalbėtis angliškai. Aišku nieko rimto, tačiau po filmo tai virsta į puikią metaforą apie nepastovumą viso kūrinio metu.

Kas gero?

Įdomiausia filmo dalis yra veiksmo scenos, kurių šiaip jau nepamatysite. Gerai, leiskite paaiškinti. Neskaičiuojant kelių trumpų išimčių, veiksmo scenos vyksta už kadro, geriausiu atvėju girdint kovos garsus iš toli. Pastebėjęs tai antrą kartą ėmiau galvoti, kad kūrėjai dirbo su mažesniu nei tikėjosi biudžetu, tačiau vėliau atsiskleidžia įdomus tokio sprendimo rezultatas. Įprastai veiksmo scenose žiūrime į choreografiją, bandome sugauti veikėjus šokinėjančius iš vieno kampo į kitą ir grožimės degančiais dalykais (bet kokiu pavidalu, svarbu, kad tik kažkas liepsnotų). Tai čia turime progą pamatyti, kokios emocijos verda žmoguje, kuris kątik pateko į kėblią situaciją ir, taip pat kaip žiūrovas, nežino kas atsitiks toliau. Tyčia ar ne tyčia, šitaip kūrėjai buvo priartėję arčiausiai įtampos.

Beje, jau prakalbus apie įtampą, verta paminėti ir savo vaidmenį neblogai atlikusį garso takelį, kuris filmui tik prasidėjus kuria nejaukią įtampą.

Paskutinės mintys

Man tai yra filmas, kuris savo marketingu žadėjo pasiūlyti mįslę, su daug galimų atsakymo variantų, iš kurių, pasistengęs galėsiu atrasti teisingą. Taip nebuvo, „Išdavikas“ niekad neįtraukia tiek, kad jaustumeisi kažką praradęs palikęs kino salę viduryje filmo. Neičiau taip toli sakydamas, jog gailiuosi taip praleidęs dvi valandas, tačiau jei norėčiau pažiūrėti politinį trilerį, vietoj „Išdaviko“ mieliau rinkčiausi „Bastūnas, Siuvėjas, Kareivis, Šnipas“ ar net vieną iš naujesnių Džeimsų Bondų.

6.3
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
6.0
Režisūra
6.0
Kinematografija
6.0
Garso takelis
7.0
Techninė pusė
7.0
Aktoriai
6.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles