Betmenas: Pradzia

Batman Begins

Tikriausiai retas galėtų paprieštarauti tam, jog Christopheris Nolanas yra vienas iš keletos šiųdienių kinematografinių genijų. Sodrūs ir maloniai nutvilkantys receptoriai – lyg puikaus išlaikymo Bordeaux vynas – jog darbai nepalieka abejingų. Ir štai vienas jų „Betmenas: Pražia“. Šioje C. Nolano trilogijos dalyje  – nepamirštamai ir tiesiog kvapą gniaužiančiai ekranizuota DC visata, kuriai, mano kuklia nuomone, nė iš tolo neprilygsta nė vienas pirmųjų Betmeno filmų (nesuklyskite, dalis – tik dalis – tų filmų buvo tikrai ekstravagantiški, tačiau nesulyginami su šiuo).

Aš – Betmenas

Stipriausia šio projekto dalis – idėjos išjautimas. Jau senokai yra žinoma, jog DC visata yra nepalyginamai tamsesnio kalibro nei Marvel komiksai. Ir režisierius šią gyslą užčiuopė tarytum savo pulsą. Filmo atmosfera – gaivališkai bauginanti. Ji pulsuoja tamsiąja energija jau nuo pirmųjų kadrų. Čia, kitaip nei kituose filmuose apie jį, jaučiama Betmeno atsiskleidimo tėkmė. Šiame siužete intensyviai eksploatuojamas procesas, kaip Briusas Veinas sugeneravo ir išjautė savąjį Alter Ego. Čia jaučiama, kaip stipriai yra kuriama Betmeno – kaip herojaus – idėja, ir kad jis nėra tik kevlaro triko apsitempęs nusikaltėlius daužantis linčiuotojas. Betmenas yra idėja, kurios gyvybingumu turi užskrėsti kiekvienas.

Šis Betmenas jaučiasi įtaigesnis ir dėl paties Briuso Veino pozicijos. Kitaip nei kitose ekranizacijose, čia pleibojus milijardierius jaučiasi slegiamas Betmeno atsakomybės ir tai pakankamai ryškiai išspinduliuoja. Čia nėra traktuojama, jog Briusas dienomis mėgaujasi gyvenimo malonumais, o naktimis, lyg niekur nieko užsimeta kostiumą ir lekia daužyti blogiečių. Nerimas dėl jo Alter Ego jaučiamas kiekviename siužeto vingyje.

Christopherio Nolano filmai jau savaime reikalauja didesnio susitelkimo ir nevalingo pasąmonės pajungimo į proceso suvokimą. Ir panašu, kad Betmeno idėjos iškristalizavimas atitiko tamsius ir sudėtingus režisieriaus įžvalginius lūkesčius. Kadangi Betmenas jau per se yra sudėtingai iššifruojamas personažas tamsoje paskendusioje DC Visatoje – režisierius turėjo sočiai medžiagos šios Idėjos prikėlimui naujam gyvenimui – ir tai padarė „nesvietiškai“ galingai.

Briusai, kodėl žmonės krenta?

Projektas yra toks pats baugiai gyvybingas scenariškai, kaip ir siužetiškai. Ir režisierius visa tai puikiai sustygavo, savo iniciatyva kooperuodamasis su David. S. Goyer parašė filmo scenarijų. Čia dialogai tarp veikėjų yra tiesiog aukso vertės. Jie tamsūs, sunkūs ir kartu sarkastiškai šaržiški. Sunku buvo pajausti, kad kažkur kažkas būtų pasakyta prėskai, nevykusiai ar ne vietoje. Nes to tiesiog nebuvo. Kiekvienas epizodas čia išpurentas iki negalėjimo. Visur išlaikoma slogi gaida, konfliktiškos atmosferos tonas. Viskas taip gerai įkorporuota į bendrą siužeto sudėtingumą, kad net nepajauti, kaip imi sklęsti visoje toje tamsybėje.

Na, o kad Betmeno idėja būtų iškristalizuota nepriekaištingai, C. Nolanas šiam projektui subūrė nejuokais rimtą aktorių tandemą: Christian Bale, Liam Neeson, Michael Cane, Cillian Murphy ir daugelis kitų žinomų veidų tiesiog verčia šį filmą spragsėti lyg sproginėjančius saldainius ant liežuvio. Bet apsistojant ties pačiu esmingiausiu šiame filme – Christian Bale – šis aktorius yra kūno masės kaitos virtuozas. Prieš šį filmą jis vaidino projekte „Mašinistas“. Ten buvo kone permatomas anoreksikas. Ir per, daugmaž, metus jis vėl sugebėjo tapti brutaliai mėsinga kovos mašina. Vien šis faktas daro šį filmą kvapą gniaužiančiu. Čia Bale‘as taip gerai sukūrė Betmeno personažą, kad ankstensnių nelabai kas beprisimena, o apie Ben Affleck betmeniškas ambicijas net nekalbama.

Sunku nesižavėti

Kad ir kaip pažvelgtumėte į šį projektą – juo, iš tiesų, siaubingai sunku nesižavėti. Pradedant tuo, jog čia tiesiog idealiai yra išgrynintos DC Visatos idėjinės tendencijos ir jos gyvybingumas užčiuoptas neapsakomai taikliai. Christopher Nolan yra tikras savo amato žinovas, už kurio darbus galima dėti galvą. Jo sukurtas Betmenas – tikras, šiurkštus ir netelpantis į jokias paradigmas. Ir panašu, kad, artimiausiu metu, dar nelabai kam pavyks įtaigingiau perkurti šio personažo. Tad mėgaukitės autentiškiausia šio Herojaus versija, kuri yra pelnytai verta visų liaupsių bei aplodismentų.

9.7
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
9.0
Režisūra
10
Kinematografija
10
Garso takelis
9.0
Techninė pusė
10
Aktoriai
10
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles