Kariniai filmai, nors jų ir pasirodo, nėra toks jau labai dažnas reiškinys. Ypatingai mūsų kino teatruose. Tad tokių filmų gerbėjams kiekvienas toks darbas yra lyg mažytė šventė. Taip, 2018 metai dar tik prasidėjo, tačiau jau kurį laiką kine nematėm jokio karinio filmo. Ir štai, pagaliau galime pasidžiaugti nauju modernaus karo atvaizdavimu filme „12 stipriausių“.

Staiga šalį sukrėtę rugsėjo 11-osios įvykiai, kai į Pasaulio prekybos centro bokštus rėžėsi du lėktuvai, smarkiai sujudino JAV pajėgas. Nieko nelaukiant į Afganistaną, kur, manoma, slapstėsi pagrindiniai talibano lyderiai, buvo išsiųstos grupės karių, turėjusių pamėginti sustabdyti galvą keliančią teroristų organizaciją. Pirmuosius žingsnius Afganistane atliko 12 karių grupė, kurie galiausiai tapo legendiniais kovotojais, išgarsėję savo herojiškais žygiais ant žirgų.

„12 stipriausių“, galima sakyti, yra debiutinis režisieriaus Nicolai‘aus Fuglsigo darbas. Ir tai savotiškai matosi. Kad ir kaip įdomus stebėti karo veiksmus, šiame filme vis tiek matosi gana nemažai klaidų. Be jokios abejonės, buvo galima padaryti daug geriau ir apie tai galėsim trumpai pasiplėtoti.

Pirmiausia, tai filmo istorija. Suprantama, kad filmas yra paremtas tikrais įvykiais – išslaptinta informacija apie operaciją. Šis filmas, kaip ir kadais pasirodęs „Likęs gyvas“ (angl. „Lone Survivor“) jau nuo pat pradžių buvo aiškus, nebuvo jokios staigmenos, kuo pasibaigs. Ir nors mes daugmaž žinome, kuo pasibaigia istorija, vis tiek norisi kažkokių potyrių. Čia buvo kaip ir liūdnoka, nes jokių didelių staigmenų nepatyrėme. Ir didelių dramų čia nesutiksi. Tokių, kurios būdingos karo filmams, dėl kritusio draugo ar dar kažko. Tiesa, ne viskas buvo blogai. Tikrai smagu, kad kūrėjai leidosi šiek tiek panagrinėti vietinių afganų potyrius, suteikti jiems būdo savybių ir taip patampyti nervus, kai nežinai, ar jis liks gyvas, ar ne. Bet čia tik pora veikėjų, o filme jų buvo gerokai daugiau.

Kalbant apie veikėjus konkrečiai… Iš tų visų 12 stipriausių, daugiausiai dėmesio buvo skirta maždaug trims, o likusieji buvo pasislėpę kažkur Afganistano olose. Jei tiksliau, tai jie buvo generiniai vieno veido kariai, kurių net veidų nelabai buvo įmanoma atskirti. Ir vardai nuolat maišėsi. Galiausiai atėjo noras tiesiog spjaut ir nesukt galvos. Kita vertus, likusieji trys buvo narpliojami gana gerai. Aišku, tokio asmeniškumo ir gilumo čia taip pat nėra, bet turime šiokį tokį vaizdą prieš vykstant mūšiams ir bandant susisieti emociškai. Tai – kapitonas, kurį įkūnijo Chrisas Hemsworthas. Jam tokie vaidmenys tinka, kur reikia daugiau judėti ir nedaug vaidinti. Tai nereiškia, kad jis blogas aktorius, tiesiog gilumo jis nepridėjo. Antrasis – Michaelas Shannonas. Vienas geriausių filmo aktorių, turbūt geriausiai atskleidęs veikėją ir jo išgyvenimus. Na ir trečiasis – Michaelas Pena. Prieš filmą buvo įdomu, kas su juo bus ir nejau jis bus rimtas veikėjas. Pasirodo – ne. Jis, kaip ir visuose kituose savo filmuose, buvo komiškas veikėjas, net bjauriausiose situacijose skaldantis juokelius ir leidžiantis atsikvėpti nuo veiksmo.

Ir taip pereiname prie techninės pusės. Veiksmo šiame filme tikrai netrūksta. Kovos, susišaudymai ir dar pastovūs mūšiai užima daugiau nei pusę filmo. Tad ir laikas neprailgsta salėje. Specialiųjų efektų čia tikrai daug, bet matosi, jog į filmo galą pinigų ėmė mažėti ir sprogimai atrodė jau gana kukliai. Bent jau dalis jų, kurie turėjo atsirasti nuo talibų siunčiamų raketų. Visa kita – daug liepsnų, žarijų ir kitų sprogimams būdingų dalykų. Garso takelis buvo ganėtinai silpnas. Vietomis jis pasirodydavo gana garsiai, bet nesuteikė tokios emocijos, kurią turėtų teikti. Kitaip tariant, jis nepapildė veiksmo, kas dažniausiai karo filmuose yra labai svarbu.

„12 stipriausių“ yra dar vienas karinis filmas ir daugiau kažko išspausti nelabai norisi. Taip, jame daug veiksmo, sprogimų ir gerų aktorių. Ar jis vertas dviejų valandų? Taip, jei ieškote lengvos pramogos vakarui. Kažkokio gilesnio turinio čia tikrai nėra ir sunkių dramų ar išgyvenimų ieškantys žiūrovai turėtų rinktis ką nors kitką.

6.7
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
6.0
Režisūra
6.0
Kinematografija
7.0
Garso takelis
6.0
Techninė pusė
8.0
Aktoriai
7.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles